Sadnju aronije možete obaviti u jesen, ali i na proljeće. Bitno je da su vremenske prilike u razdoblju sadnje umjerene. Na našem području se najčešće sadi crna aronija, ali postoje crvena i ljubičasta, koja je hibrid crne i crvene.
Aronija u proljeće cvate, a plodovi dozrijevaju od kasnog ljeta do rane jeseni. Vrsta je samooplodna, ali su plodovi krupniji kada je više stabala koja se međusobno oprašuju, piše Agroklub.
Za sadnju birajte osunčane lokacije, a može podnijeti i djelomičnu sjenu. Za dobru cvatnju i rodnost neophodno je najmanje 6 h izravne izloženosti sunčevim zrakama. Ako je stablo u sjeni, ono će lošije rasti i razvijati se, a prinos će biti manji. Birajte dobro drenirano zemljište. Tolerantne su na pH reakciju tla. Kao i većini voćnih vrsta ne odgovara joj natopljeno zemljište ili visoka razina podzemne vode. Sade se na razmak od 1,20 do 2 m.
Sadna jama treba biti do tri puta šira i dublja od posude u kojoj se nalazi sadnica. Vrlo pozitivno reagira kada se u sadnu jamu dodaje organsko gnojivo ili kompost. Rasporedite korijen i zatrpajte iskopanom zemljom. Lagano nagazite kako bi istisnuli zrak. Posađene biljke dobro zalijte.
Da bi se sadnice primile i nastavile rast i razvoj tijekom sljedećih godina, potrebno je redovno zalijevanje. Ne zaboravite postaviti zaštitu od srna i glodavaca. Kako bi zadržali vlažnost tijekom sušnog razdoblja, područje oko aronije se malčira.
Cvate i daje plod na starijem drvetu, nakon pete, pa čak i sedme godine. Za održavanje vitalnosti grma nakon nekoliko godina uklonite stare izdanke, a redovno odrežite slomljene i suhe grane.
Od štetnika mogu ih napasti lisne uši, koje često donose mravi, i dlakavi ružičar. Zbog toga obratite pažnju na ove kukce i provodite mjere suzbijanja.