Bolesti prijete nasadima krumpira pa se na vrijeme moraju poduzeti mjere kako bi se spriječila šteta u vrtovima.
Najveću opasnost predstavlja krumpirov moljac, opasan karantenski štetnik koji napada i nadzemne i podzemne dijelove biljke.
Njegova proždrljivost dovodi do oštećenja stabljika i lišća, a najgore je što uzrokuje truljenje gomolja, čineći ih neupotrebljivima, prenosi Slobodna Dalmacija.
Krumpirov moljac kada se pojavi, može izazvati ogromne gubitke, osobito u toplijim krajevima i sušnim godinama s blagim zimama u Dalmaciji i Hercegovini.
Najveću štetu čini u skladištima, no njegov napad počinje još u vrtovima.
Za borbu protiv krumpirova moljca koriste se kombinirane agrotehničke i kemijske mjere.
Potrebno je kvalitetno ogrnuti krumpir i osigurati navodnjavanja kako bi se spriječilo pucanje tla te onemogućava leptiru da položi jaja na gomolje. Kod jakog napada koristite insekticide za suzbijanje leptira i gusjenica dok su na listovima.
Bijela noga (Rhizoctonia solani) je krumpirova bolest koja umanjuje urod. Uzrokuje je gljivica Rhizoctonia solani je gljivica koja je prisutna u gotovo svakom tlu.
U kišnim godinama, na osjetljivim sortama, može biti uzrok velike štete na gomoljima (gubitak u prinosu i do pedeset posto).
Posebno su osjetljive sorte: kondor, desiree, carrera, carlita, tresor, red scarlett, artemis, impala, kuroda, aladin, adora, jaerla.
Gomolji na zaraženim biljkama budu raspucani, a na njima se pronađu tamnosmeđe tvrde tvorevine koje se ne mogu oprati (crne mrlje – sklerociji koji izgledaju kao komadići zemlje).
Važno je znati da se bolest ne može suzbijati folijarnim prskanjem fungicidima nadzemnih organa jedina učinkovita mjera zaštite provodi se u vrijeme sadnje tretiranjem gomolja da tretiramo gomolje posebnim pripravcima protiv gljivičnih oboljenja te fungicidima širokog spektra.
Krumpirova plijesan - plamenjača (Phytophthora infestans) je česta bolest krumpira. U kišnim godinama koje pogoduju razvoju bolesti prvi simptomi se vide dosta rano, prije zatvaranja redova i formiranja gomolja.
Prve simptome najlakše uočimo na listu mada se može pojaviti i na stabljici. Na listu se vide žute pjege koje s vremenom postaju smeđe. Kao rezultat jakog napada cima izgleda kao da je ofurena.
Simptomi bolesti se mogu vidjeti i na gomoljima u vidu udubljenja i smeđe boje na presjeku.
Ovo se može primijetiti odmah nakon vađenja krumpira. Smatra se da su glavni izvori prvih infekcija zaraženi gomolji.
Bolest se razvija kada nastupi toplo vrijeme uz relativnu vlaga zraka iznad 90 posto. Učinkovito se suzbija fungicidima na bazi bakra.