bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Koristan savjet

Bio eliksir za vinovu lozu – prirodni recept protiv plamenjače i štetočina

Prirodni bio eliksir za zaštitu vinove loze od peronospore i štetnika – bez kemikalija, idealan za kućne vrtove i male vinograde.

U današnjem videu koji je pripremio "Svijet voća i povrća" možete vidjeti kako se priprema bio eliksir za vinovu lozu – prirodni recept protiv peronospore i štetnika. Bitno je napomenuti da ovo nije rješenje za velika vinogorja s desecima hektara i atomizerima.

Ova je mješavina namijenjena vama koji imate lozu kod kuće, u dvorištu, uz kuću – možda nekoliko redova za domaće vino ili da djeca usput uberu grozd. Ako vinovu lozu držite više iz ljubavi nego iz koristi, ovaj će vam recept dobro doći.

Što ide u ovu bio bombu – odnosno bio zaštitu, kako je ja zovem?

Za pripremu će vam trebati:

• 1 litra sirutke

• 1 čajna žličica češnjaka

• 1 čajna žličica ljute paprike

• 1 čajna žličica sode bikarbone

• 1 čajna žličica jabučnog octa

• 1 litra vode

Krenimo redom. U jednu posudu najprije ulijemo 1 litru vode.

Nakon toga dodamo 1 litru sirutke – ona je prepuna korisnih bakterija koje jačaju biljku, zato je obavezna u ovom našem bio eliksiru. Malo promiješamo.

Sljedeće što dodajemo je 1 žlica sode bikarbone. Soda bikarbona je glavni neprijatelj peronospore – mijenja pH vrijednost na površini lista i tako sprječava razvoj gljivica poput peronospore i pepelnice.

Zatim dodajemo 1 čajnu žličicu ljute paprike – ona je jako važna jer njezin miris i okus odbijaju insekte i druge nametnike.

Sljedeće ide 1 žličica usitnjenog češnjaka, koji djeluje kao prirodni antibiotik – odbija gljivice i bube.

Na kraju dodajemo još 1 žličicu jabučnog octa – on dodatno regulira pH vrijednost i dezinficira listove.

Sve to dobro promiješamo da se sastojci povežu, i ostavimo 15-ak minuta da se sve lijepo rastopi i sjedini.

Što dalje?

Nakon što smo dobili bazni pripravak, razrijedit ćemo ga s 15 litara vode.

Ali prije toga moramo ga procijediti, da bismo ga mogli sipatii u ručne prskalice ili raspršivače. U otopini su ostale sitne čestice koje bi mogle začepiti mlaznicu, pa je filtriranje važan korak.

Dok to radimo, evo i jedne zanimljivosti:

Znate li da se vinova loza u konvencionalnoj proizvodnji prska i do 15 puta godišnje raznim kemikalijama? Sve to završi u tlu, zraku, a često i u grožđu koje jedemo.

Ali – mora li to stvarno biti tako?

Naravno da ne!

U ovom sam vam videu pokazao prirodni bio pripravak koji ne samo da štiti vinovu lozu od peronospore i drugih štetnika, već i prirodno jača samu biljku – bez otrova, bez skupih kemikalija, samo s onim što nam priroda daje.

Kako i kada prskati?

Kod nas je vegetacija tek lagano krenula, listovi se počinju zeleniti. Prskamo rano ujutro ili kasno navečer, kad nema jakog sunca.

Možete uzeti manju ručnu prskalicu i najprije isprobati na nekoliko listova – oduševit će vas kako djeluje i kako miriši.

Bez velikih troškova i bez skupih sredstava, možete pripremiti ovaj bio rastvor, odnosno bio štit, kojim ćete zaštititi svoju vinovu lozu i sačuvati zdravlje svih koji jedu vaše grožđe – kao i zdravlje same biljke.

I još jednom za kraj – ovo nije za one s velikim vinogradima i atomizerima, nego za vas koji imate dvije, tri, pet loza kod kuće.

Za vas je ovaj pripravak idealno rješenje.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO