bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Izvoz u padu

Uvoz električne energije u BiH skočio za gotovo 600 posto

Uvoz električne energije u BiH skočio za gotovo 600 posto, dok izvoz bilježi pad u odnosu na rekordne rezultate prethodnih godina.

Uvoz električne energije u Bosnu i Hercegovinu u prvom kvartalu 2025. godine iznosio je 235,39 milijuna KM, dok je u istom periodu prošle godine bio 33,71 milijun KM, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH. Time je zabilježen rast uvoza od 598,2 posto.

Bosna i Hercegovina je, na ovaj način, od jednog od najvećih izvoznika električne energije postala veliki uvoznik. Ukupan uvoz struje u prvom kvartalu ove godine veći je od ukupnog izvoza u istom razdoblju.

Istovremeno, izvoz električne energije porastao je za 24,5 posto, sa 171,86 milijuna KM prošle godine na 213,97 milijuna KM ove godine. Međutim, u usporedbi s prvim kvartalom 2023. godine, kada je izvoz iznosio oko 367 milijuna KM, bilježi se značajan pad.

Luka Petrović, generalni direktor ''Elektroprivrede RS'', izjavio je da je Republika Srpska u četiri mjeseca ove godine kupila električnu energiju za 120 milijuna KM. Naveo je da je Vlada inzistirala na niskim cijenama, zbog čega je došlo do kupovine iz uvoza, te da su ostvareni gubici koje će pokušati sanirati kreditnim aranžmanom uz podršku Vlade RS.

Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog vijeća za velike električne sustave (SEERC) i stručnjak za energetiku, izjavio je da su ovi podaci poražavajući te da su rezultat smanjene proizvodnje ugljena i loše hidrologije u prva dva mjeseca godine.

Naveo je da je prerano odustajanje od ugljena doprinijelo situaciji i istaknuo kako administracija nije spremna za energetsku tranziciju.

Bičakčić je također upozorio na moguća poskupljenja struje, s naglaskom na potrebu zaštite socijalnih kategorija.

Mirza Kušljugić, predsjednik Centra za održivu energetsku tranziciju ''ReSET'', istaknuo je da je elektroenergetski sektor suočen s ''perfektnom olujom''. Dodao je da se sada poslovanje elektroprivreda u BiH, posebno ''Elektroprivrede BiH'' i ''Elektroprivrede RS'', u velikoj mjeri oslanja na vremenske uvjete. Naglasio je da se radi o interventnoj uvoznoj struji, koja nije planirana i koja je skuplja od uvozne struje.

Kušljugić je naveo da ''Elektroprivreda HZHB'' u Mostaru nije pogođena ovim problemima, jer im je proizvodnja 100 posto iz obnovljivih izvora energije, prenose Nezavisne.com.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO