bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ima kupaca ...

Nakon što je Trump nametnuo carine: Nafta iz Meksika seli se na azijska tržišta

Pemex pregovara s kupcima u Aziji i Europi nakon što su SAD uvele 25% carine na meksičku naftu, tražeći nova tržišta za izvoz.
youtube / Trumpov carinski rat s Kanadom, Meksikom i Kinom

Meksička državna naftna kompanija Pemex pregovara s potencijalnim kupcima u Aziji, uključujući Kinu, i Europi, tražeći alternativna tržišta za svoju naftu nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo carine na uvoz, izjavio je visoki meksički dužnosnik.

Trump je ovog tjedna uveo 25% carina na robu iz Meksika i Kanade. Dok je kanadska nafta dobila iznimku s carinom od 10%, meksička nafta bit će oporezovana s 25%.

Prošle godine, Pemex je izvozio 806.000 barela dnevno (bpd) sirove nafte, od čega je 57% išlo u Sjedinjene Američke Države. U siječnju su izvozi pali za 44% u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši 532.404 barela dnevno, što je najniža razina u posljednjim desetljećima.

Iako Meksiko izvozi dio nafte u Europu i Aziju – posebno u Indiju i Južnu Koreju, prema podacima Kplera – najveći dio izvoza flagship teške sirove nafte Maya odlazi u SAD.

Dužnosnik je potvrdio da Pemex razgovara s potencijalnim novim kupcima izvan SAD-a, ali nije želio otkriti više detalja zbog osjetljivosti pregovora.

''Dobra vijest je da postoji interes za meksičku naftu u Europi, Indiji i Aziji'', rekao je. ''Postoji velika potražnja za teškom sirovom naftom, uključujući onu koju proizvodi Pemex.''

Posebno su kineski kupci pokazali ''velik interes'' u prvim razgovorima, dodao je, istaknuvši da će konačni smjer izvoza ovisiti o potražnji.

Dva izvora iz PMI Comercio Internacionala, trgovačke podružnice Pemexa, potvrdila su Reutersu da bi Kina, Indija, Južna Koreja, pa čak i Japan mogli biti odgovarajuća tržišta za meksičku naftu, unatoč većim troškovima prijevoza.

Jedan od trgovaca naglasio je da bi ''samo Azija'' mogla preuzeti količine koje više neće ići u SAD, budući da tamošnje rafinerije mogu preraditi specifičnu vrstu meksičke sirove nafte.

Ni Pemex ni njegova trgovačka podružnica nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar.

Nema popusta

Već tjednima kruže spekulacije o tome hoće li naftni div s najvećim dugom na svijetu ponuditi popuste američkim klijentima kako bi ih zadržao unatoč carinama.

Međutim, meksički dužnosnik je kategorički odbacio takvu mogućnost, rekavši da će po isteku trenutnih ugovora s američkim kupcima ovog mjeseca tankeri vjerojatno biti preusmjereni prema Aziji i Europi. Kupci u SAD-u zasad nisu spominjali prekid suradnje, dodao je izvor.

Dva izvora iz trgovačke podružnice također su potvrdila da nema planova za uvođenje popusta kako bi izvoz bio konkurentniji.

Meksiko je značajan proizvođač nafte, ali proizvodnja iz njegovih starijih naftnih polja u Meksičkom zaljevu pala je na najnižu razinu u više od četiri desetljeća.

Zbog zastarjele domaće rafinerijske mreže i dugotrajnog kašnjenja početka rada nove rafinerije Olmeca, kapaciteta 340.000 barela dnevno u luci Dos Bocas, zemlja je primorana izvoziti sirovu naftu, dok istovremeno uvozi benzin i dizel, uglavnom iz SAD-a.

Bez značajnih ulaganja u istraživanje i proizvodnju, Meksiko bi u budućnosti mogao biti prisiljen čak i uvoziti sirovu naftu kako bi zadovoljio povećane kapacitete prerade, što bi predstavljalo dosad nezamisliv preokret.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO