Vlada Ujedinjenog Kraljevstva financijski je podržala projekt, a organizacije People in Need (PIN), Everyday Peace Indicators (EPI), OKC Abrašević, LDA Mostar i NEŠTO VIŠE su ga implementirale, revitalizirajući javne prostore, potičući građane na društveni angažman i jačajući društvenu koheziju. Zahvaljujući ovom projektu, Mostar je postao inkluzivniji, sigurniji i kulturno bogatiji grad.
„Više nego ikada svjedočili smo aktivnostima koje su poticale građane na angažman kroz rad naših partnera, ali i brojnih drugih lokalnih nevladinih organizacija kojima smo dodijelili grantove. Vjerujem da nema osobe u našem gradu koja nije čula za projekt i to zaista govori o utjecaju koji je ostvaren“, rekao je Vladimir Ćorić, projekt menadžer.
Jedan od ključnih dijelova projekta bio je ulaganje u kulturnu infrastrukturu. Više od 1,2 milijuna KM uloženo je u obnovu 12 kulturnih institucija, uključujući kazališta, muzeje i kulturne centre. Ove investicije omogućile su renovaciju prostora, modernizaciju opreme i namještaja, čineći kulturne institucije pristupačnijima i funkcionalnijima za sve građane Mostara.
Osim toga, projekt je podržao 32 institucije i nevladine organizacije. Kroz prvu grant shemu CSO LA, ukupnog iznosa 242.024,62 KM, povezane su organizacije civilnog društva s lokalnim vlastima, s ciljem potpore marginaliziranim skupinama i osobama s invaliditetom.
''Mi smo također bili dio ovog projekta. Realizirali smo inicijativu 'Otpad nije smeće' i obnovili vrelo Vrba. To je bio naš prvi veći projekt i jako nam je značio. Prostori koji pokreću učinili su više nego mnogi drugi programi u zadnjih 30 godina, posebice za one kojima je pomoć najpotrebnija'', izjavila je Medina Gosto iz Udruženja žena 'Vrba' Gnojnice, Mostar.
Druga grant shema “Grad za sve” vrijedna 219.283,19 KM podržala je 10 nevladinih organizacija koje su radile na poboljšanju građanskog, društvenog i gospodarskog života u Mostaru. Dodatnih 59.488,50 KM bilo je usmjereno na produžetak ove sheme, podržavši 5 lokalnih NVO, čime je ukupno dodijeljeno 15 grantova.
Kroz projekt su obnovljena četiri ključna javna prostora u Mostaru. Jedan od najznačajnijih je projekt revitalizacije rekreacijske zone Bune i Bunice, vrijedan više od 1,4 milijuna KM. Revitalizacija je obuhvatila obnovu glavnog pješačkog mosta, izgradnju tri manja pješačkih mostova između dvije ade, rekonstrukciju pristupačnih WC-a, obnovu portirnice kod ulaza, izgradnju zone za kampiranje i obnovu obale s novim klupama i tuševima.
Također, u Trimuša parku postavljena je rasvjeta s instaliranih 70 rasvjetnih tijela ukupne investicije od 162.763,03 KM, čime je povećana sigurnost, osobito za žene i djecu. Obnova Avenija igrališta s iznosom od 72.256,78 KM omogućila je transformaciju prostora u inkluzivno igralište, koje je opremljeno s igračkama za djecu s invaliditetom. Također, Zrinjevac je obogaćen novim sadržajima kao što su penjački zid (38.530,67 KM) i modularna pozornica (69.696,23 KM), čime su stvoreni prostori za rekreaciju i kulturne aktivnosti. Obnovom parka pored vrela Vrba s investicijom od 46.994,52 BAM revitalizirano je povijesno mjesto, te tako stvoren ugodan prostor za društvene aktivnosti.
Projekt je imao značajan utjecaj na društvenu koheziju i aktivaciju građana. Kroz više od 300 organiziranih aktivnosti, uključujući radionice, javne diskusije, ekološke akcije i kulturne manifestacije, građani su aktivno sudjelovali u oblikovanju boljeg grada. Poseban naglasak stavljen je na rodnu ravnopravnost, uključivanje mladih i osoba s invaliditetom. Više od 83% ukupnih investicija bilo je usmjereno na projekte koji su unaprijedili uvjete za žene i marginalizirane skupine, čineći Mostar pristupačnijim i inkluzivnijim.
„Ovo je bio veliki projekt, s mnogo različitih ciljeva, a dotakao je skoro sve građane i građanke Mostara. I one koji su na margini društva, zaboravljeni od svih, a i obične građane kojima je bilo potrebno poboljšati društveni i kulturni život. Brojne investicije kroz ovaj projekt ostale su u ovom gradu, i sve što je urađeno je vidljivo zahvaljujući potpori Vlade Ujedinjenog Kraljevstva,“ dodao je Ćorić.
Ove godine, Mostar Run Half Marathon posvetio je svoju 4K humanitarnu utrku Udruzi Marko Ravlić, koja se bori za poboljšanje pristupačnosti pločnika u Mostaru za osobe u invalidskim kolicima. Projekt Mostar donirao je 15.000 KM, a s ostalim prihodima od utrke, ova sredstva bit će usmjerena na potrebe korisnika Udruge i zagovaranje za obnovu pješačkih prijelaza i pločnika u Mostaru, čime će se osigurati bolja pristupačnost za osobe s invaliditetom. Ova inicijativa predstavlja jednu od posljednjih aktivnosti unutar projekta, koji je kroz godine imao dugoročne koristi za zajednicu.
Projekt “Mostar – Prostori koji pokreću” ostvario je ključne promjene u revitalizaciji javnih prostora i kulturnih institucija, te je značajno potaknuo građansku aktivaciju. Kroz potporu nevladinim organizacijama i jačanje društvene kohezije, ovaj projekt ostavio je trajan trag u svakodnevnom životu Mostaraca, stvarajući inkluzivniji i angažiraniji grad.