bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Trumpove carine

Carinski rat uzdrmao svijet: Potop burzi, povijesni pad u Aziji

Strah od globalne recesije tjera sve više ulagača prema tradicionalnim "sigurnim lukama", japanskom jenu i švicarskom franku,dok dolar polako gubi taj status zbog neizvjesnosti oko Trumpovih carina.
07.04.2025. u 13:07
text

Padovi koje danas bilježe burze diljem svijeta pokazuju da su dovedene u pitanje dosadašnje pretpostavke o Trumpovim carinskim taktikama. Podsjetimo, burze odražavaju očekivanja o budućoj zaradi kompanija, a trenutačno se tržišta ponašaju kao da će globalna dobit pasti jer Trumpove carine mijenjaju pravila igre.

Dosad su investitori računali s dvije stvari:

Da će Trump reagirati na tržišta i prilagoditi politiku ako burze padnu.

Da koristi carine kao pregovarački alat – počinje visokom stopom pa spušta u dogovorima.

Međutim, nakon Trumpovih izjava tijekom vikenda i na letu predsjedničkog aviona Air Force One te su pretpostavke ozbiljno uzdrmane, a tržišta odgovaraju žestokom panikom.

Ulagači se okreću "sigurnim lukama" - švicarskom franku i japanskom jenu

Strah od globalne recesije tjera sve više ulagača prema tradicionalnim "sigurnim lukama", japanskom jenu i švicarskom franku,dok dolar polako gubi taj status zbog neizvjesnosti oko Trumpovih carina.

Danas su australski i novozelandski dolar, kao i švedska i norveška kruna, pali u odnosu na američki dolar. No istovremeno je dolar pao 0.75% u odnosu na jen, nakon što je ranije oslabio i 1.4, a u odnosu na švicarski franak dolar je oslabio 1.15%

Jen i franak tako su zasad najveći valutni dobitnici u kaosu koji je izazvao Trumpov carinski udar, a povjerenje u američki dolar kao utočište na tržištima ozbiljno je poljuljano, prenosi Index.

Je li se Musk okrenuo protiv Trumpa zbog carina? Pogledajte video koji je objavio

Elon Musk, milijarder i tehnološki magnat koji je donirao desetke milijuna dolara predizbornoj kampanji Donalda Trumpa i voditelj je Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), podijelio je video koji promovira koristi međunarodne trgovine i slobodnog tržišta – i to dok Trumpove carine izazivaju kaos i povijesne padove na svjetskim burzama.

Musk je objavio video u kojem čuveni američki ekonomist Milton Friedman koristi primjer obične olovke kako bi objasnio snagu složene globalne proizvodnje i slobodnog tržišta.

"Doslovno su tisuće ljudi surađivale kako bi se izradila ova olovka", govori Friedman u snimci. Govoreći o "čaroliji cjenovnog sustava", dodaje: "Zato je funkcioniranje slobodnog tržišta ključno, ne samo za poticanje produktivne učinkovitosti nego i za stvaranje sklada i mira među narodima svijeta."

Musk nije dodao vlastiti komentar uz objavu, no vremenski kontekst je jasan - video je podijeljen usred žestokih tržišnih reakcija na Trumpov carinski udar, koji su mnogi ekonomisti ocijenili kao udarac slobodnoj trgovini i globalnoj povezanosti.

Musk i Trump imaju dug i kompleksan odnos. Iako su u više navrata javno hvalili jedan drugog, Musk je znao izaći iz Trumpovih savjetodavnih tijela, primjerice nakon Trumpova povlačenja iz Pariškog klimatskog sporazuma.

U novije vrijeme Musk je otvoreno podržavao Trumpa, ali sve češće istupa autonomno i bez eksplicitne podrške. Ovaj video, bez direktne kritike, može se protumačiti kao signal distanciranja od carinske politike koja remeti globalne opskrbne lance – ključne i za Muskov biznis.

Milton Friedman bio je nobelovac i vodeći zagovornik monetarizma i deregulacije, čije su ideje oblikovale globalnu ekonomsku politiku krajem 20. stoljeća. Bio je odlučan protivnik carina, protekcionizma i državne intervencije te je smatrao da slobodno tržište omogućuje najučinkovitiju raspodjelu resursa i potiče mir među državama.

Dijeljenje njegovih ideja u ovom trenutku ide izravno protiv Trumpove carinske strategije. Na taj način Musk, svjesno ili ne, šalje poruku o vlastitom viđenju budućeg globalnog poretka.

Njemački ministar: Muskova kritika Trumpovih carina je znak slabosti i straha

Elon Musk je tijekom vikenda izjavio da se zalaže za nulte carine između SAD-a i EU-a, čime se javno suprotstavio carinskoj politici Donalda Trumpa, predsjednika kojem je donedavno otvoreno davao podršku.

Danas mu je uzvratio njemački ministar gospodarstva Robert Habeck, nazvavši Muskove izjave znakom "slabosti" i "straha".

"Da, pročitao sam što je Elon Musk rekao", izjavio je Habeck po dolasku na sastanak ministara trgovine EU-a u Luxembourgu, pa dodao: "Mislim da je to znak slabosti i možda straha,jer je politika koja se trenutačno provodi potpuno drukčija."

"Ako Musk ima što za reći, neka to kaže svom predsjedniku: "Prije nego što pričamo o ukidanju carina, hajdemo zaustaviti gluposti koje ste napravili prošli tjedan."

Musk je izjavu o želji za trgovinom bez carina objavio nakon što su Trumpove carine dovele do velikih potresa na tržištima, uključujući i pad vrijednosti Teslinih dionica, koje su jutros izgubile preko 8% vrijednosti.

"Jedino logično objašnjenje koje imam jest da sad vidi kako mu vlastite kompanije, pa čak i cijela gospodarstva, počinju pucati zbog kaosa koji su izazvali. I zato se boji", rekao je Habeck.

Pozvao je na povratak globalizaciji i otvorenoj trgovini, rekavši da je to politika koja je "koristila svim gospodarstvima svijeta, a posebno američkom".

Kriptovalute tonu: Bitcoin pao više od 7%, Ethereum čak 18%

Kriptotržišta koja se često promoviraju kao neovisna o tradicionalnim financijama, danas su ipak pogođena istim valom panike koji trese i burze.

Do 10:45 po hrvatskom vremenu, Bitcoin je pao više od 7% i trgovao se na 76.605 dolara, najniže u posljednjih pet mjeseci. Ethereum je jutros zabilježio pad od oko 18%, dok je i XRP doživio sličan udar.

"U ovako širokoj i dubokoj rasprodaji, teško je da ijedna rizična imovina ostane netaknuta", kaže Laith Khalaf iz tvrtke AJ Bell. Riječ je o potpunom zaokretu: kriptotržišta su nedavno dosegnula nove vrhunce nakon Trumpove izborne pobjede, kada je obećao da će SAD postati "kripto prijestolnica" svijeta i najavio strateške rezerve Bitcoina.

No sada, kaže Khalaf, ulagači bježe od svega što nosi rizik, a u svijetu kriptovaluta rizika ne manjka.

Cijene nafte pale na najniže razine od 2021. godine

Cijena nafte Brent, globalnog referentnog pokazatelja za sirovu naftu s Atlantika, pala je jutros na 63.49 dolara po barelu, što je najniža razina od travnja 2021.. Pad od oko 3.2% zabilježen je oko 12:00 po hrvatskom vremenu.

West Texas Intermediate (WTI), referentna cijena američke nafte, također je jutros pala, i to za 3.58%, javlja Reuters. Današnje kretanje nastavlja prošlotjedni pad, kada su nakon najave Trumpovih carina cijene Brenta pale 10.9%, a WTI-a 10.6%.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO