Odbor Europskog platnog vijeća (EPC) u četvrtak je odobrio uključivanje Srbije u geografski opseg platnih shema Jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA).
Geografski opseg SEPA shema plaćanja sada pokriva 41 zemlju.
Kao rezultat toga, svi postojeći sudionici sheme plaćanja EPC trebali bi moći slati ili primati transakcije SEPA kreditnog prijenosa (SCT), SEPA trenutačnog kreditnog prijenosa (SCT Inst) i SEPA izravnog terećenja (SDD) prema i od sudionika sheme SCT, SCT Inst i SDD iz Srbije, ovisno o trenutku kada će se njihove financijske institucije pridržavati ovih shema.
Pridruživanje srpskih financijskih institucija SEPA shemama plaćanja, prema EPC kalendaru, bit će omogućeno počevši od studenoga 2025. Najraniji datum operativne spremnosti (ORD) za pružatelje usluga plaćanja (PSP) iz Srbije je svibanj 2026. Točan ORD bit će priopćen kasnije, navodi Indikator.
Crna Gora je prva zemlja zapadnog Balkana koja je ušla u Jedinstveno područje plaćanja u eurima, a isto su učinile i Albanija i Sjeverna Makedonija, a sada i Srbija. Od zemalja u regiji preostale su BiH i Kosovo.
Kosovo je pristupilo pred-aplikaciji nakon što je ostvarilo napredak u području regulative.
U Bosni i Hercegovini još uvijek se radi na pripremi uvjeta za aplikaciju u SEPA područje.
Nedavno je na sjednici Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj guvernerka CBBiH Jasmina Selimović izjavila da je još krajem 2023. godine osnovano koordinacijsko tijelo koje okuplja entitetska ministarstva financija, agencije za bankarstvo i Udruženje banaka, te da se paralelno radi na tehničkim prilagodbama za ulazak BiH u SEPA.
Također, BiH u suradnji s Centralnom bankom Italije radi na implementaciji TIPS sustava za trenutačna plaćanja u eurima, koji bi trebao biti funkcionalan sredinom 2026. godine.
SEPA trenutno obuhvaća 36 zemalja, iako SEPA sheme plaćanja pokrivaju ukupno 41 tržište jer uključuju i pojedina posebna područja. U članstvo SEPA-e ubrajaju se 27 država članica Europske unije, kao i tri zemlje Europskog gospodarskog prostora (EGP) – Norveška, Island i Lihtenštajn.
Osim njih, sudjeluju i dodatne zemlje i teritoriji: Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Monako, San Marino, Andora i Vatikan.
Sve te zemlje i njihovi pružatelji platnih usluga usklađeni su s pravilima SEPA-e kako bi omogućili sigurna, brza i učinkovita plaćanja u eurima unutar ovog jedinstvenog europskog platnog područja.