U tijeku je višednevna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se raspravlja o dopunama Zakona o unutarnjem platnom prometu, što je izazvalo burne reakcije oporbe, ali i zabrinutost u financijskom sektoru. Oporba tvrdi da je riječ o pokušaju da se banke prisile na ponovno otvaranje računa firmama koje su pod američkim sankcijama zbog povezanosti s obitelji Milorada Dodika.
Dopune zakona predložila je grupa “Pare nisu zakon”, a prema njima, banke bi mogle biti kažnjene s 20.000 do 80.000 KM ako odbiju otvoriti račun bilo kojoj firmi ili pojedincu u RS-u, osim u slučajevima kada je riječ o pranju novca, financiranju terorizma ili korištenju falsificiranih dokumenata. U slučaju odbijanja, Agencija za bankarstvo RS-a mogla bi po službenoj dužnosti dodijeliti banku koja bi bila obvezna otvoriti račun.
Urednik portala Capital, Siniša Vukelić, upozorava da se radi o pokušaju vlasti da zaštite tvrtke bliske Dodiku, poput “Prointera”, “Kaldere” i “Siriusa 2010”, koje su pod američkim sankcijama, a koje su, prema istraživanju Detektora, dobile tendere vrijedne više od pola milijarde maraka, većinom od institucija RS-a.
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak smatra da se zakon donosi isključivo zbog interesa nekolicine firmi povezanih s režimom, i to onih koje, kako kaže, već godinama dobivaju milijunske iznose iz proračuna RS-a.
S druge strane, Bojan Vujić, predsjednik grupacije “Infinity International Group” i inicijator zakonskih izmjena, tvrdi da cilj nije pogodovanje firmama pod sankcijama, već zaštita pravne sigurnosti i poslovnog ambijenta, jer zatvaranje računa bez sudske odluke, po njemu, nije u skladu s pravnim sustavom RS-a.
Vukelić upozorava da bi usvajanje zakona moglo urušiti financijski sustav RS-a, jer bi banke bile dovedene u sukob s međunarodnim standardima, a neke bi mogle prenijeti sjedišta u Federaciju BiH ili napustiti tržište RS-a.
Očekuje se žustra skupštinska rasprava, a ishod glasanja mogao bi imati dalekosežne posljedice za pravni poredak, financijsku stabilnost i odnose RS-a s međunarodnim partnerima.