bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Saopćenje

Kontrolori letenja odgovaraju BHANSA-i: "Odbacujemo optužbe i tražimo odgovornost uprave"

Kontrolori letenja BHANSA-e odbacuju optužbe o lažnim bolovanjima i traže odgovornost Uprave.
03.07.2025. u 14:28
text

Nakon nedavnog javnog obraćanja Uprave Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), u kojem su izražene sumnje u opravdanost bolovanja zaposlenika, sindikati i Udruženje kontrolora letenja oglasili su se saopćenjem u kojem odlučno odbacuju, kako navode, "neutemeljene i tendenciozne optužbe".

U saopćenju se navodi da kontrolori podržavaju sve zakonske mehanizme za provjeru eventualnih zloupotreba prava na bolovanje, ali osuđuju javno etiketiranje radnika bez dokaza. Posebno je istaknuta izjava direktora BHANSA-e da su kontrolori navodno "organizirano otišli na bolovanje", što sindikati ocjenjuju kao manipulativno i štetno.

"Tvrdnje o 70.000 minuta kašnjenja tijekom jednog vikenda su netočne. Prema podacima Eurocontrola, riječ je o oko 15.000 minuta", stoji u saopćenju, uz naglasak da su takvi navodi usmjereni na narušavanje integriteta radnika.

Sindikati ističu da oko 150 kontrolora svakodnevno, u prkos otežanim uvjetima rada i rastućem broju letova, ulaže maksimalne napore kako bi održali sigurnost i efikasnost zračnog prostora BiH. Dodaju da su operativni kapaciteti nerealno postavljeni i da su kašnjenja često neizbježna, čak i u idealnim uvjetima.

Pozivaju Upravu BHANSA-e da prekine s kampanjom protiv vlastitih zaposlenika i da umjesto toga ispuni zakonske obaveze, uključujući reguliranje prava radnika, što do danas, kako tvrde, nije učinjeno.

Također podsjećaju da su tijekom prethodnih mjeseci upravo sindikati i udruženja činili najveće napore da se osiguraju sredstva za isplatu plata i nastavak važnih projekata, iako su radnici istovremeno trpjeli smanjenje plata od 20%.

Na kraju, poručuju da ostaju otvoreni za dijalog, ali će odlučno reagirati na svaki pokušaj narušavanja prava i dostojanstva zaposlenika, te skretanja pažnje sa, kako kažu, stvarnih problema za koje je odgovorna upravljačka struktura Agencije.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO