bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Bloomberg Billionaires

Samo jednom milijarderu iz top 10 najbogatijih raste bogatstvo

Warren Buffett, poznat kao "prorok iz Omahe", izgradio je svoje bogatstvo kroz dugoročnu i discipliniranu investicijsku strategiju.
07.04.2025. u 17:32
text

Dok su globalna tržišta posljednjih tjedana zabilježila dramatičan pad uzrokovan povratkom agresivne politike carina Donalda Trumpa, jedini od deset najbogatijih ljudi svijeta kojem je u ovoj godini poraslo bogatstvo je Warren Buffett.

Prema podacima Bloomberg Billionaires Indexa, Buffettova neto vrijednost porasla je za 12,7 milijardi dolara u 2025. godini, unatoč velikim gubicima drugih milijardera. Sada ukupno ima 155 milijardi dolara, što ga stavlja na šesto mjesto na globalnoj ljestvici najbogatijih ljudi.

Istovremeno, tržišni udar uzrokovan novim Trumpovim carinama na kinesku robu i europske proizvode izbrisao je gotovo osam bilijuna dolara tržišne vrijednosti u samo nekoliko dana. Najteže su pogođeni tehnološki milijarderi: Elon Musk izgubio je čak 130 milijardi dolara od početka godine, Jeff Bezos preko 45 milijardi, a Mark Zuckerberg 28 milijardi dolara, piše Index.

Buffettov rast bogatstva rezultat je njegove konzervativne strategije ulaganja, koja je uključivala povećanje udjela njegove kompanije Berkshire Hathaway u pet najvećih japanskih trgovačkih kompanija – Mitsui, Mitsubishi, Sumitomo, Itochu i Marubeni. Berkshire sada drži gotovo 10 posto svake od njih, što se pokazalo uspješnim potezom usred globalne tržišne krize.

Za razliku od konkurencije, Buffett je posljednjih godina prodavao dionice i akumulirao rekordne novčane rezerve, koje su krajem 2024. dosegle čak 321 milijardu dolara. Upravo mu je ta ogromna količina raspoloživog novca omogućila stabilnost i rast čak i u turbulentnoj godini poput ove.

"Prorok iz Omahe" ima tri ključna načela

Warren Buffett, poznat kao "prorok iz Omahe", izgradio je svoje bogatstvo kroz dugoročnu i discipliniranu investicijsku strategiju. U svom se pristupu oslanja na dugoročna ulaganja, dosljedno se držeći jasnih načela.

Strategiju Buffett temelji na kupnji podcijenjenih dionica tvrtki koje imaju stabilne temelje, jak menadžment i održivu konkurentsku prednost. Buffett se kloni špekulacija, a tržišne padove smatra prilikama za kupnju kvalitetnih dionica po povoljnijoj cijeni.

Među njegovim ključnim savjetima je čuvena izjava: "Budite bojažljivi kada su drugi pohlepni, a pohlepni kada su drugi bojažljivi", čime potiče ulagače da ne slijede slijepo tržišne trendove nego racionalno procijene stvarnu vrijednost tvrtki.

Carine nazvao činom rata

Što se tiče carina, Buffett je izrazio zabrinutost glede njihovih ekonomskih posljedica. U intervjuu za CBS News u ožujku, opisao je carine kao "čin rata do određene mjere" i upozorio da one djeluju kao porez na robu, potencijalno povećavajući inflaciju.

Buffett je i ranije kritizirao carine nazivajući ih "skrivenim porezom na potrošače". Tijekom trgovinskih tenzija između SAD-a i Kine 2018., upozoravao je kako "carine mogu nanijeti veliku štetu ekonomiji i ugroziti globalni rast", sugerirajući da one dugoročno štete i američkim građanima i kompanijama koje ih plaćaju kroz povećane cijene proizvoda.

Unatoč tržišnim previranjima uzrokovanim uvođenjem novih carina, Buffettova strategija očito pokazuje snagu upravo u ovakvim vremenima.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO