bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Nema više dijeliti sok

Njemačka: Dodatno se naplaćuju slamke i pribor za jelo

Ako podijelite komad kolača ili piće sa partnerom, obično se ne očekuje da dodatno platite za još jednu vilicu ili slamku. Ipak, u nekim restoranima i kafićima to više nije slučaj.
01.05.2025. u 09:45
text

Mnogi ugostitelji u Njemačkoj su povećali cijene. Neki sada dodatno naplaćuju usluge poput dodatnog pribora za jelo ili slamki. Na internetu se mogu vidjeti različite reakcije na ova poskupljenja – očigledno se svi potrošači ne slažu s rastom cijena.

Nakon skupe godine, potrošači su se nadali boljim vremenima. Međutim, činjenica da će se situacija dodatno pogoršati u 2025. godini djeluje obeshrabrujuće. U pojedinim kafićima gosti sada moraju dublje posegnuti u džep, jer svaki dodatak ima svoju cijenu.

Dodatno plaćanje vilice ili slamke

Ako podijelite komad kolača ili piće sa partnerom, obično se ne očekuje da dodatno platite za još jednu vilicu ili slamku. Ipak, u nekim restoranima i kafićima to više nije slučaj. Mnogi ugostitelji su posljednjih godina morali više puta mijenjati svoje cjenovnike.

U jednoj slastičarnici u njemačkoj saveznoj pokrajini Hesen, vlasnici traže od svojih mušterija da plate ukoliko im zatreba, recimo, dodatna žličica ili slamka. Oboje koštaju po 50 centi.

Rastuće najamnine, kao i visoki troškovi energije, radne snage i sirovina, među glavnim su uzrocima povećanja cijena. Statistike pokazuju da sve manje ljudi u Njemačkoj jede izvan kuće. U 2024. godini ugostiteljski promet je opao u odnosu na 2023. godinu. Reakcije na internetu su podijeljene: neki pokazuju razumijevanje, dok se drugi otvoreno protive novim troškovima za potrošače.

Smanjenje otpada?

Razlog zbog kojeg vlasnici slastičarne u Neustadtu (Hesen) naplaćuju 50 centi za dodatne artikle jest njihova želja da zadrže cijenu kugle sladoleda na prošlogodišnjoj razini. U mnogim slastičarnicama, kupci već sada moraju izdvojiti znatno više od jednog eura za jednu kuglu sladoleda.

Jedan korisnik Reddita piše da se na ovaj način može i smanjiti otpad – jer se uz doplatu za dodatni pribor, mnogi odluče da ga ne uzmu ako im nije neophodan. Bilo da se radi o dodatnom priboru za jelo ili porciji majoneze uz pomfrit, jasno je da se potrošači moraju navići na nova pravila kada je riječ o uživanju u hrani i piću.

Možda će naredne godine cijene ponovo pasti. Ipak, za sada je teško predvidjeti kakav će biti razvoj situacije do 2026. godine, navode njemački mediji.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO