Američki Kongres raspravlja o velikom zakonu koji bi mogao donijeti duboke promjene milijunima građana, a posebno onima koji ovise o pomoći države. Riječ je o paketu koji republikanci nazivaju “One Big Beautiful Bill Act”, a koji je usvojen u Senatu uz odlučujući glas potpredsjednika JD Vancea. Zakon je osobni prioritet predsjednika Donalda Trumpa i predviđa kombinaciju poreznih olakšica, velikih infrastrukturnih ulaganja – uključujući izgradnju zida na granici s Meksikom – te rezanja socijalnih programa.
Najveće promjene odnose se na sustav Medicaid, američki oblik zdravstvenog osiguranja za siromašne. Prema novim pravilima, milijuni korisnika morali bi raditi, volontirati, ići u školu ili pohađati obuku najmanje 80 sati mjesečno kako bi zadržali pravo na osiguranje. To bi se odnosilo čak i na roditelje djece starije od 14 godina. Osim toga, uvodi se više provjera i papirologije, a pojedine zdravstvene usluge više se neće financirati kao dosad. Procjene govore da bi do 2034. godine gotovo 12 milijuna ljudi moglo ostati bez pokrića.
Slično se događa i s programom prehrambene pomoći (poznatim kao SNAP). Nova pravila zahtijevaju da čak i stariji korisnici, od 55 do 64 godine, rade kako bi zadržali pomoć. Države će prvi put morati sufinancirati program, što bi moglo dovesti do smanjenja broja korisnika, manjih iznosa pomoći ili čak potpunog povlačenja nekih saveznih država iz sustava.
Pogođeni bi mogli biti i korisnici tzv. Obamacare sustava, odnosno onih koji kupuju zdravstvene police putem državnih razmjena. Ukida se automatsko produljenje osiguranja i povećavaju se zahtjevi za provjeru podataka, što bi mnogima moglo otežati pristup osiguranju.
Zakon također donosi trajno produljenje Trumpovih poreznih olakšica iz 2017., uključujući niže stope poreza na dohodak i veću osnovicu za porezne odbitke. Iako svi slojevi stanovništva mogu očekivati manji porez, najveću korist imat će najbogatijih 20% Amerikanaca. Prosječna obitelj iz srednje klase mogla bi uštedjeti oko 1.800 dolara godišnje, dok bi najbogatiji dobili i do 12.500 dolara olakšica.
Zakon predviđa i povećanje poreza na donacije bogatih sveučilišta, ukidanje poticaja za električna vozila, ograničenja studentskih kredita, kao i potpunu zabranu da milijunaši ubuduće primaju naknade za nezaposlene. Novost je i tzv. “Trump račun” – štedni fond od 1.000 dolara za svako novorođeno dijete između 2025. i 2028., koji bi se mogao nadopunjavati tijekom djetinjstva, a koristiti tek s navršenih 18 godina.
Zakon izaziva podjele – dok Trumpovi pristaše tvrde da jača ekonomiju i nagrađuje rad, kritičari upozoravaju na rezove koji će najviše pogoditi siromašne, bolesne, starije i nezaposlene. Osim socijalnih posljedica, Kongresna ured za proračun procjenjuje da bi zakon povećao američki državni dug za 3,3 bilijuna dolara u sljedećih deset godina, što bi moglo dodatno povećati kamate na kredite i financijski opteretiti sve građane – ne samo one na rubu siromaštva.