Javno komunalno poduzeće "Sana" se već punih deset godina nalazi u postupku stečaja, koji bi u narednih nekoliko tjedana trebao biti okončan na način da se ekonomski ozdravljena firma vrati svome osnivaču, odnosno općini Sanski Most.
Primjer ovoga poduzeća ilustrira kako uvođenje stečaja ne mora nužno značiti i ekonomsku smrt nekog gospodarskog subjekta, već da se kroz racionalno i plansko poslovanje može doći do pozitivnog ishoda, pišu Nezavisne novine.
Prema izvještaju koji je prezentovao Mirzet Kasić, stečajni upravnik u ovome poduzeću, u proteklom periodu vraćeno je 2,6 milijuna dugovanja povjeriteljima, te su na taj način izmirena sva dugovanja zbog kojih je firma dospjela u stečaj.
"Poslije otvaranja stečajnog postupka proveli smo brojne aktivnosti na planu unutarnje organizacije, revidirali smo postojeće ugovore o pružanju komunalnih usluga i naplati zastarjelih potraživanja. Istovremeno, pristupilo se racionalizaciji troškova i povećanju prihoda iz osnovne djelatnosti", navodi se u izvještaju.
Kako bi se ostvarila rentabilnost, bilo je neophodno obaviti bolne reformske zahvate, što se prije svega odnosilo na broj zaposlenih, koji je smanjen sa nekadašnjih 76 na 43 radnika, i to je ocijenjeno kao optimalan broj za obavljanje osnovnih radnih zadataka.
U toku trajanja stečajnog postupka obavljena je prodaja imovine poduzeća koja je označena neperspektivnom, a tako ostvaren prihod usmjeren za isplatu dugovanja.
Također, značajna sredstva su uložena u modernizaciju voznog parka i sredstava za rad, te podizanje standarda uposlenika.
"U cijelom tom periodu gazdovali smo domaćinski, a za poslovne uspjehe najviše zasluga imaju radnici koji su dali sve do sebe da sačuvaju firmu i radna mjesta. U tome smo svi skupa uspjeli, a vremenom smo postigli redovnost u isplati plata i toplih obroka radnicima i njima su sukcesivno isplaćena sva zaostala dugovanja, a vremenom i uvećavana", istaknuo je Kasić.
U međuvremenu, znatno je povećan broj korisnika komunalnih usluga pa ih je sada više za 3.418 u odnosu na period od prije deset godina.
JKP "Sana" već dugi niz godina posluje sa znatnom ekonomskom dobiti, s tim da su globalna poskupljenja i uredba Vlade FBiH o minimalnoj plaći znatno utjecali na smanjenje prihoda.
Budući da je znatan broj radnika primao plaće ispod 1.000 maraka, usklađivanje je dovelo do povećanja mjesečnih troškova za 25.000 maraka, pa je neophodno brzo poduzimanje aktivnosti kako bi se riješio ovaj problem, navodi stečajni upravnik.
Inače, u ranijim godinama, zbog teške ekonomske situacije, ovu firmu su često potresali štrajkovi zaposlenih, što je već odavno prošlost.