Tri verzije

Demirović: Pri kraju smo izrade plana za restrukturiranje željeznica

Gospodarstvo / Flash | 17. 09. 2016. u 09:01 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija uz pomoć Svjetske banke i financijsku podršku švedske organizacije SIDA okončava aktivnosti na izradi plana za restrukturiranje željeznica – potvrdio je u razgovoru za Fenu pomoćnik ministra za željeznički i vodni transport Ismet Demirović povodom donošenja Transportne strategije Federacije BiH.

U planu su navedena tri scenarija za restrukturiranje željeznica.

''Prvi je da željeznice budu uređene kao holding društvo, a drugi razdvajanje infrastrukture od operatera. To je sve trenutno u završnoj fazi, a Vlada će kasnije odlučiti koji će scenarij za restrukturiranje željeznica odabrati'', kazao je Demirović, koji je sudjelovao u izradi plana.

Nacrt dokumenta dostavljen je resornom ministarstvu koje je dalo svoje primjedbe, a potom će biti prezentiran Vladi FBiH.

Vlada Federacije treba do kraja prosinca usvojiti plan za restrukturiranje željeznica, prema definiranim obavezama u tijeku trajanja aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.

''Restrukturiranje željezničke kompanije u skladu s direktivama EU i otvaranje željezničkog tržišta glavna su regulatorna pitanja sadržana u Transportnoj strategiji Federacije BiH. To je prvi dokument te vrste koji je utvrdila Vlada Federacije, na osnovu kojeg će se moći aplicirati prema EU fondovima i napraviti izvore financiranja koji su prijeko potrebni u željezničkom sektoru'', istaknuo je Demirović.

Pojašnjava da su sredstva neophodna radi stvaranja održivog sustava financiranja željezničke infrastrukture.

''To znači da bismo imali priliv sredstava, a ne kako je sada slučaj da idemo putem proračuna, a proračun ne izdvaja dovoljno sredstava za održavanje. Predviđa se da sredstva budu osigurana u proračunu putem uvođenja akcize na naftu (pet feninga) ili duhan, što bi bilo namijenjeno za održavanje željezničke infrastrukture'', rekao je Demirović.

U pogledu rekonstrukcije željezničkih cestovnih pravaca naglašava da je završen južni dio koridora 5-C, te je potrebno izvršiti rekonstrukciju prema Doboju tako da bude završena rekonstrukcija tog koridora, koji je uvršten na osnovne europske pravce.

Strategija propisuje da treba unapređivati kapacitete za utovar i istovar na teretnim terminalima.

''To se može postići jednim dijelom poboljšanjem intermodalnog transporta, što znači da moramo napraviti postaje i terminale za kontejnerski promet. Naime, budućnost je u intermodalnom transportu tako da se kontejnerski promet prebaci do 2020. na željeznički'', objasnio je.

Federalno ministarstvo namjerava poboljšati ovaj vid transporta na način da osigura centre gdje bi se vršio utovar i istovar.

Intermodalni transport tereta je transport u kojem se za prijevoz neke jedinice tereta kombiniraju najmanje dva različita moda prijevoza (npr. brod i željeznica). Time se otvaraju brojne kvalitetne mogućnosti u prijevozu tereta, a u uhodanim intermodalnim lancima prijevozni se troškovi smanjuju.

Osim toga, Demirović navodi da je potrebno završiti proces elektrifikacije mreže.

''U Federaciji je 70 posto mreže elektrificirano, a 30 posto nije, te je ostalo da se završi elektrifikacija pruge od Tuzle prema Zvorniku, dužine 138 kilometara'', kazao je.

Što se tiče unapređenja nepopravljenog dijela koridora 5-C u FBiH (Sarajevo - Doboj), dužine 162 km, naglašeno je da su završeni radovi Sarajevo – Bradina i da predstoji gornji dio prema Maglaju.

''Projektna dokumentacija ima za Sarajevo – Podlugovi dužine 22 kilometra i onda će se nastaviti prema Zenici i Maglaju'', poručio je u razgovoru za Fenu pomoćnik federalnog ministra za željeznički i vodni transport Ismet Demirović.

Navedeni ciljevi u željezničkom i u drugim vidovima prometa formiraju stratešku viziju entitetskog prometnog sustava FBiH do 2030. godine.

Kopirati
Drag cursor here to close