U Bosni i Hercegovini i Srbiji institucije ne gone zagađivače i nelegalne graditelje, već one koji se bore za očuvanje prirode. Aktivisti pokreta Karton revolucija u BiH i ekološki borci u Srbiji suočeni su s kaznenim prijavama, sudskim procesima i policijskim istragama – samo zato što su javno ukazali na kriminalne aktivnosti koje vlasti ignoriraju. Sustavni progon ekoloških aktivista postao je mehanizam zastrašivanja, ali istovremeno pokazuje i rastuću solidarnost u cijeloj regiji, navodi se u zajedničkom priopćenju članica saveza „Odbranimo r(ij)eke Balkana“:
"Za 17. ožujka 2025. godine (ponedjeljak) na Općinskom sudu u Kiseljaku zakazano je ročište protiv Adija Selmana i Nedima Musića, aktivista pokreta Karton revolucija iz Tuzle, kojima se na teret stavlja kazneno djelo „oštećenje tuđe stvari“. Njihov "zločin" je što su oštetili crijevo vrijedno 10 eura, koje je vodu s jednog od izvora na planini Vranici, umjesto u Prokoško jezero, preusmjeravalo prema jednom od tristotinjak nelegalno izgrađenih objekata na ovom zaštićenom spomeniku prirode.
Dok institucije uporno ignoriraju nelegalne radnje koje uništavaju Prokoško jezero, reakcija je bila ekspresna čim su aktivisti presjekli jedno crijevo u lipnju 2024. godine. Policija i tužiteljstvo odmah su djelovali, što je rezultiralo podizanjem optužnice protiv njih.
„Nelegalna gradnja kojoj svjedočimo posljednjih 20-ak godina gotovo je izmijenila izgled Prokoškog jezera – jednog od najljepših prirodnih bisera Bosne i Hercegovine. Pohlepni pojedinci, uz podršku kantonalnih i lokalnih vlasti, pretvaraju ga u močvaru, što mora biti zaustavljeno. Pružamo punu podršku aktivistima Karton revolucije i bit ćemo uz njih na suđenju u Kiseljaku,“ poručili su iz Fondacije Atelje za društvene promjene - ACT.
Dok se u Bosni i Hercegovini ekološki aktivisti proganjaju zbog borbe protiv nelegalne gradnje i zagađenja, u Srbiji se suočavaju s još žešćim pritiscima.
U dolini Jadra i na Homolju, unatoč ogromnom protivljenju stanovništva rudarskim projektima, umjesto podrške institucija, građani doživljavaju progon. Samo prošlog tjedna, petorici članova udruge Ne damo Jadar multinacionalna rudarska kompanija Rio Tinto podnijela je kaznene prijave. Ovo je još jedan pokušaj zastrašivanja stanovnika Gornjih Nedeljica i okolnih sela koji se bore protiv raseljavanja i uništenja svoje plodne zemlje zbog otvaranja rudnika.
Istovremeno, u Petrovcu na Mlavi, Ivan Milosavljević Buki, aktivist udruge Rendžeri Istočne Srbije, pozvan je na saslušanje pred Višim javnim tužiteljstvom jer je pred kamerama prolio bocu vode prikupljene iz homoljskih rijeka zagađenih rudarskim bušotinama. Dok isto tužiteljstvo ignorira brojne prijave o onečišćenju istih rijeka, ekološki aktivisti se saslušavaju i zastrašuju zbog simboličkog čina upozorenja na ovaj problem.
U jeku masovnih studentskih prosvjeda u Srbiji, kojima snažnu podršku pruža cijela regija, podrška za aktiviste Karton revolucije stiže i iz Srbije. Iz inicijative Pravo na vodu poručuju kako je represija nad ekološkim aktivistima dio istog obrasca koji koriste autoritarni režimi i korporacije, no da je solidarnost među ljudima koji štite prirodu i okoliš mnogo snažnija.
„Oni koji štite prirodu bore se za buduće generacije, dok oni koji je uništavaju to rade isključivo iz osobne koristi. Zbog toga će snaga ekološkog pokreta u regiji i dalje rasti,“ zaključuju aktivisti.
Fondacija Atelje za društvene promjene - ACT, Pravo na vodu, kao i još 30-ak organizacija i inicijativa iz država bivše Jugoslavije dio su regionalnog saveza "Odbranimo r(ij)eke Balkana", osnovanog u Sarajevu u ljeto 2021. godine.
Ove organizacije ujedinjene su u borbi protiv uništavanja rijeka, prirodnih resursa i okoliša te šalju jasnu poruku: „Rijeke nas spajaju i ruše nametnute granice i podjele!“
Ovo priopćenje potpisuju sljedeće članice saveza „Odbranimo r(ij)eke Balkana“: Neretvica - Pusti me da tečem, Klub sportskih ribolovaca "Travnik", Eko Gotuša, Zajedno protiv MHE Jajce, Pravo na vodu, Sačuvajmo planinske reke Kraljeva, Sačuvajmo rijeke Crne Gore, Stop MHE na Kasindolskoj rijeci, Resursni Aarhus centar u BiH, EU Majski cvijet, Centar za životnu sredinu, Spasimo plavo srce Evrope, Fondacija Atelje za društvene promjene - ACT, Rijeke BiH, EcoZ, Odbranimo reke Stare Planine, PSD Treskavica, Eko akcija, Udruženje "Za Doljanku" Jablanica, Eko bistro - Hrabre žene Kruščice, Jednako/Spasimo Komarnicu, FORCA, SEOS, Studenac, Čuvari Homolja, Libergraf, Green team, NP Skadarsko Jezero, Varuhinje rek i Zaštitimo reke Prijepolja.