Za kvalitetniji zrak

"Drvo prijateljstva": Zasađeno više od 800 stabala drveća

Regionalna akcija "Drvo prijateljstva" koju je pokrenuo Europski fond za Balkan (EFB), sprovodi se u suradnji s lokalnim partnerima u svim zemljama regije.
Gospodarstvo / Ekologija | 01. 12. 2022. u 14:20 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Više od 800 stabala drveća zasađeno je danas u dvanaest gradova u regiji, kao dio treće po redu akcije "Drvo prijateljstva" koju Europski fond za Balkan (EFB) sprovodi u suradnji s lokalnim partnerima.

Regionalna akcija "Drvo prijateljstva" koju je pokrenuo Europski fond za Balkan (EFB), sprovodi se u suradnji s lokalnim partnerima u svim zemljama regije.

''U trećem izdanju ove regionalne inicijative uspjeli smo da udvostručimo brojke iz prethodnih godina, pa je danas zasađeno više od 800 stabala u dvanaest gradova u regiji'', poručili su organizatori.

Zagađenost zraka

Cilj ove zajedničke akcije je da kontinuirano demonstrira da preuzimanje individualne odgovornosti i upozoravanje javnosti na ozbiljnost problema zagađenosti vazduha i klimatskih promjena može napraviti razliku na lokalnom i regionalnom nivou.

''Akcijom ’Drvo prijateljstva’ prvenstveno želimo da podignemo svijest među građanima naše regije o posljedicama koje njihove individualne aktivnosti imaju po zagađenost prirode. Drago nam je što smo uspeli da uključimo lokalne partnere i da iz godine u godinu razvijamo mrežu partnera i gradova. Gradovi naše regije se redovno nalaze na listi najzagađenijih u svijeetu, i važno je poduzeti udružene i konkretne korake kako bi se taj trend zaustavio. Sadnja drveća predstavlja jedan od najjednostavnijih'' - objašnjava Aleksandra Tomanić, izvršna direktorica EFB.

Zemlje Zapadnog Balkana imaju najgori kvalitet vazduha u Europi. Građani Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Srbije i Sjeverne Makedonije podjednako su izloženi zagađujućim materijama u zraku.

Zdravstveni problem

''Ovom inicijativom želimo da podignemo razinu svijesti o velikom zdravstvenom problemu izazvanog zagađenim zrakom i njegovom direktnom utjecaju po zdravlje stanovnika kako lokalne zajednice tako i u cijele regije. Svjedoci smo da je kvaliteta zraka već godinama jako loše kvalitete i da je zdravlje građana Sarajeva, Zenice, Tuzle, Visokog, kao i ostalih gradova i mjesta u Bosni i Hercegovini direktno ugroženo, s toga ovakvim inicijativama želimo da pošaljemo poruku vlastima da je krajnje vrijeme da se poduzmu konkretne mjere u cilju rješavanja ovog problema. Osim konkretne poruke ovom inicijativom nastavljamo sa aktivnostima ozeljenjavanja i pošumljavanja urbanih sredina svjesni koliko je bitno da u samim gradovima imamo veliki broj zasađenog drveća, kako zbog estetike prostora tako i zbog činjenice da su šume i drveće jako bitni za zdravlje stanovnika'' - naveo je Faris Fejzagić, kordinator projekta ispred Fondacije za Razvoj i Demokraciju, i administrator Facebook stranice Prljavi grad Sarajevo.

Fejzagić je istaknuo da je činjenica da je ovo regionalni projekat i da će biti istovremeno reliziran u šest država regije od velikog je značaja kako zbog regionalnog povezivanja tako i zbog podizanje svijesti i aktualiziranja ovog zdravstvenog problema svih stanovnika Zapadnog Balkana.

''Ovom prilikom ćemo uz stručnu pomoć uposlenika KJKP Park - a posaditi 47. sadnica bjelogorice u sarajevskim općinama Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, Vogošća'' - kazao je Fejzagić.

Kopirati
Drag cursor here to close