Rijeka Bosna

ArcelorMittal tvrdi da crvena zamuljena voda nije naštetila biljnom i životinjskom svijetu

''Čekamo rezultate analize iz Agencije za vodno područje rijeke Save, ali potvrda inspektora da nije bilo mrtve ribe potvrđuje naše razumijevanje'', stoji u priopćenju.
Gospodarstvo / Ekologija | 01. 02. 2023. u 20:02 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kompanija ArcelorMittal Zenica uputila je priopćenje putem kojeg želi građane Zenice upoznati s činjenicama i detaljima jučerašnjeg incidenta u rijeci Bosni.

Oštećenje DHD sustava

Iz kompanije navode da je uzrok incidenta oštećenje podzemnog zida šahta DHD sustava, koji je spojen na kanalizacionu mrežu.

''DHD sustav je dizajniran za prečišćavanje vode koja se koristi za mokro prečišćavanje plinova tijekom procesa proizvodnje čelika. Ovo je sustav za mokro otprašivanje koji sprječava emisije čvrstih čestica u vazduh i one se sakupljaju upotrebom vode. Mulj se odvaja i suši, a zatim se voda vraća u cirkulaciju. Riječ je o potpuno zatvorenom sustavu koji ni u jednom trenutku ne predviđa ispuštanje mutne vode u rijeku. Radi na principu “zatvorene petlje”, tako da voda samo cirkuliar unutar sustava. Upravo je to razlog zašto je jučerašnji incident za nas bio iznenađenje'', priopćeno je iz ArcelorMittala.

Nakon jučerašnje detaljne istrage, ustanovljeno je da je došlo do probijanja zida podzemnog šahta, vrlo moguće usljed geoloških pomjeranja tla. Naime, primjetna je nestabilnost tla na području gdje se nalazi DHD sustav, kao i još nekoliko objekata, što je moglo dovesti do pomjeranja i oštećenje zida šahta.

Odmah obustavili rad

Čim je dobila informaciju o incidentu kompanija je obustavila rad pogona Čeličana, te su svi radnici bili fokusirani na utvrđivanje uzroka problema, a potom na sanaciju. Čeličana neće početi sa radom dok se ne poduzmu mjere osiguranja da se incident ne ponovi.

Kako ističu iz kompanije, crvena boja rijeke nije uzrokovala štetan utjecaj po okoliš. Crvena zamuljena voda testirana je u laboratoriji i ustanovljeno je da sadrži uglavnom željeznu prašinu i krečnjak. Dakle, sastoji se od tvari koje se inače nalaze u tlu.

''Čekamo rezultate analize iz Agencije za vodno područje rijeke Save, ali potvrda inspektora da nije bilo mrtve ribe potvrđuje naše razumijevanje'', stoji u priopćenju. 

Kompanija nastavlja sa stalnom kontrolom rada DHD sustava i više informacija će imati u narednim danima.

Kopirati
Drag cursor here to close