Dok proizvođači automobila nastoje smanjiti potrošnju goriva, vozači traže načine da vožnju učine ekonomičnijom. Iako vožnja većom brzinom skraćuje vrijeme na cesti, uz to dolazi i veća potrošnja goriva.
Za učinkovitu vožnju preporučuje se korištenje najvišeg mogućeg stupnja prijenosa, naravno, uz poštovanje ograničenja brzine. Na primjer, pri postizanju brzine od 50 km/h trebalo bi prebaciti u četvrtu, pa čak i petu brzinu.
Brzina je ključni faktor u potrošnji goriva. Optimalna brzina za uštedu goriva je između 90 i 100 km/h. Vožnja brzinom od 100 km/h umjesto 110 km/h može smanjiti potrošnju goriva za 9 posto.
Također, važno je održavati okretaje motora između 1500 i 2500 o/min. Idealna potrošnja goriva je pri brzini od 90 km/h, dok već pri 120 km/h potrošnja raste za 30 posto.
Međutim, problem je u tome što brzina od 90 km/h nije pogodna za vožnju autocestom, pa se preporučuje samo na otvorenim cestama, naročito zbog sigurnosti i uštede.
Slične brojke navodi i Europsko vijeće za sigurnost prometa (ETSC), koje u svom izvještaju ističe da je potrošnja goriva vozila koja putuju brzinom od 90 km/h bila gotovo 30 posto niža od onih koja voze brzinom od 130 km/h.
Prema istraživanju ETSC-a, najbolja opcija za maksimalnu učinkovitost goriva je održavanje stalne brzine između 50 km/h i 80 km/h. Njemačka organizacija Tüv Süd, koja se bavi certifikacijama i inspekcijama, dala je nekoliko korisnih savjeta za štedljivu vožnju.
Kako biste uštedjeli gorivo, prebacite u višu brzinu pri 2000 o/min. Mnogi vozači imaju naviku ostati u nižoj brzini, ali već pri 50 km/h možete voziti u četvrtoj brzini, a ovisno o prijenosnim omjerima u mjenjaču i vrsti motora (turbodizelski, turbobenzinski...), možda čak i u petoj.
Potrošnja goriva može pasti čak za 50 posto ako vozite u četvrtoj brzini umjesto u drugoj pri istoj brzini. Novi automatski mjenjači optimiziraju stupanj prijenosa, ali s ručnim mjenjačima to ćete morati sami odabrati.
Kada primijetite crveno svjetlo na semaforu, maknite nogu s gasa i lagano se približavajte semaforu. Nemojte do posljednjeg trenutka stiskati papučicu gasa, a potom snažno kočiti.
Na autoputu nemojte voziti brže od 130 km/h. Često, zbog prirode prometa, kočenja i ubrzavanja, vremenski dobitak je minimalan, a potrošnja goriva raste.
Riješite se nepotrebnog balasta, odnosno stvari u automobilu koje povećavaju masu. Dodatnih 100 kilograma u vozilu povećava potrošnju za 0.3 litre, piše Radio Sarajevo.
Isto vrijedi i za dodatke poput krovnih kutija i nosača za bicikle, koji narušavaju aerodinamiku automobila i povećavaju potrošnju goriva. Na kraju, 0.2 bara preslabo napuhane gume povećavaju potrošnju goriva i za 10 posto.