Odvjetnici u Srbiji od danas do 4. ožujka obavljat će samo minimuma obaveza.
Advokatska komora Srbije usvojila je juče, prijedlog šabačkih odvjetnika, odluku da rad bude obustavljen na mjesec dana.
Prema prijedlogu Advokatske komore Šapca, odvjetnici će tijekom obustave rada dostavljati sudovima, tužiteljstvima i drugim organima samo žalbe i tužbe čije bi propuštanje rokova uzrokovalo gubitak nekog od ljudskih prava.
Istodobno, grupa kandidata koji su konkurirali za mjesta 55 javnih tužitelja u Beogradu uputila je pismo članovima Visokog saveta tužilaštva, izražavajući sumnju u njihovu nepristranost uoči sjednice na kojoj će se odlučivati o tome tko će biti izabran na dužnost javnog tužitelja, piše FoNet.
Kandidati u pismu, koje prenosi portal nova.rs, traže da se iz postupka izuzmu ministrica pravde Maja Popović, kao i pravnik Vladimir Simić, inače suprug njene šefice kabineta Marijane Savić Simić, protiv koje je, kako su naveli, Više javno tužiteljstvo u Beogradu odbacilo krivičnu prijavu za koruptivno djelo.
Kandidati su spomenuli u pismu i da se "dugogodišnja vanbračna partnerka glavnog javnog tužitelja VJT u Beogradu Nenada Stefanovića nalazi na popisu kandidata koji su položili ispit u svibanjskom roku, te da se sve glasnije govori o tome da će se izvršna vlast odužiti" Stefanoviću odlukom da njegovu vanbračnu partnericu učini javnim bilježnikom u strogom centru Beograda.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Jovo Bakić danas je, povodom poziva na razgovor koji je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uputio profesorima i predstavnicima univerziteta, osporio nadležnost šefu države da u sadašnjoj situaciji poziva članove akademske zajednice i ocijenio da je "prilika za razgovor propuštena prije desetak godina".
"Tko je on da zove sveučilišne nastavnike na razgovor, on je nenadležan", rekao je FoNetu Bakić i predsjednika Srbije pozvao "da se preda što prije".
Vučić je ocijenio da je "razgovor ljekovit i da se samo njime može doći do rešenja", dodajući kako je bitno da razgovori s profesorima i predstavnicima sveučilišta krenu što prije i da nitko ne izbjegava svoju odgovornost.
"Predaj se, a istražni organi neka rade svoj posao. To mu treba reći, a on neka radi kako god hoće. To mu je poruka od jednog sveučilišnog nastavnika", rekao je Bakić.
Dio škola u Srbiji danas nastavlja prosvjed obustavom rada ili skraćenjem školskih sati u znak podrške studentima, izražavajući ujedno nezadovoljstvo dogovorom o Posebnom kolektivnom ugovoru koji su reprezentativni sindikati postigli sa Vladom.
Kako je rečeno FoNetu u nereprezentativnom Nezavisnom sindikatu prosvjetnih radnika Srbije (NSPRS), pojedine škole su donijele odluku samo za ponedjeljak, pa će danas odlučivati o narednim danima, a neke škole su već odlučile da ne rade cijelog sljedećeg tjedna.
Iz NSPRS navode da je teško precizno navesti broj škola, ali, ističu da je izvjesno da se protest nastavlja, usprkos moratoriju na štrajk na koji su pristali reprezentativni sindikati potpisivanjem Posebnog kolektivnog ugovora.