Britanska vojska sudjelovala je u zračnim napadima zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, ciljajući pobunjeničke snage Huta u Jemenu, priopćili su dužnosnici u srijedu. Riječ je o prvom britanskom sudjelovanju u novoj, intenzivnoj američkoj kampanji protiv ove grupe koju podupire Iran.
Za razliku od SAD-a, koje su dale vrlo malo informacija o više od 800 napada izvedenih od početka kampanje 15. ožujka, Velika Britanija je dala detaljno obrazloženje razloga za poduzimanje napada. "Ova akcija poduzeta je kao odgovor na stalnu prijetnju Huta slobodi plovidbe", izjavio je britanski ministar obrane John Healey. "Pad prometa kroz Crveno more od 55% već je uzrokovao milijardske gubitke, potaknuvši nestabilnost u regiji i ugrozivši ekonomsku sigurnost obitelji u Ujedinjenom Kraljevstvu."
Huti su izvijestili o višestrukim napadima u okolici jemenske prijestolnice Sane, koju drže od 2014. godine. Drugi napadi zabilježeni su oko grada Saada.
Kampanja cilja na pobunjenike u trenutku dok administracija Donalda Trumpa pregovara s njihovim glavnim pokroviteljem, Iranom, o brzo napredujućem nuklearnom programu Teherana.
Britansko Ministarstvo obrane opisalo je ciljani lokalitet kao "skupinu zgrada koje Huti koriste za proizvodnju dronova kakvi su korišteni u napadima na brodove u Crvenom moru i Adenskom zaljevu, oko 25 kilometara južno od Sane".
U napadu su sudjelovali britanski zrakoplovi Royal Air Force Typhoon FGR4, koji su ispalili vođene bombe Paveway IV. Ministarstvo je dodalo da je napad izveden noću, "kada je vjerojatnost prisutnosti civila u toj zoni dodatno smanjena".
Britanske vlasti nisu objavile podatke o razmjerima štete ni o eventualnim žrtvama. Američka Centralna zapovjedna komanda nije komentirala napad.
Velika Britanija već je sudjelovala u zajedničkim zračnim udarima sa SAD-om otkako je administracija Joea Bidena početkom siječnja 2024. pokrenula kampanju protiv Huta. Međutim, ovaj posljednji napad označava prvo britansko sudjelovanje otkako je na vlast došla administracija Donalda Trumpa.
Zajednički napad Velike Britanije i SAD-a uslijedio je nakon navodnog američkog zračnog udara u ponedjeljak na zatvor s afričkim migrantima, pri čemu je poginulo najmanje 68 osoba, a ranjeno 47. Američka vojska objavila je da provodi istragu.
Dana 18. travnja američki napad na naftni terminal Ras Isa usmrtio je najmanje 74 osobe, a ranio 171, što predstavlja najsmrtonosniji poznati udar u okviru američke kampanje.
SAD izvodi zračne napade na Jemen s dva nosača zrakoplova u regiji – USS Harry S. Truman u Crvenom moru i USS Carl Vinson u Arapskom moru.
SAD cilja Hute zbog njihovih napada na brodove u Crvenom moru – jednom od ključnih globalnih trgovačkih pravaca – kao i zbog napada na Izrael. Huti su posljednja militantna skupina unutar iranske tzv. "Osi otpora" koja je još uvijek sposobna redovno napadati Izrael.