Bivša snažna povezanost između predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i njegovog glavnog financijera Elona Muska doživjela je novi turbulentni zaokret u subotu, kada je poznati poduzetnik najavio osnivanje nove političke stranke pod nazivom ''America Party''.
Musk je u isto vrijeme oštro kritizirao Trumpov porezni zakon, nazvavši ga ''velikim i lijepim'', ali istovremeno upozorivši da će dovesti zemlju do bankrota.
Dan nakon što je na platformi X upitao svoje pratitelje žele li novu političku stranku u SAD-u, Musk je u subotu službeno objavio da je osnovana ''America Party'' s ciljem vraćanja slobode građanima. Istaknuo je kako je podrška za novu stranku dvostruko veća od protivljenja.
By a factor of 2 to 1, you want a new political party and you shall have it!
— Elon Musk (@elonmusk) July 5, 2025
When it comes to bankrupting our country with waste & graft, we live in a one-party system, not a democracy.
Today, the America Party is formed to give you back your freedom. https://t.co/9K8AD04QQN
Ova najava dolazi u trenutku kada je Trump potpisao spomenuti porezni rez i paket potrošnje, što je Musk oštro kritizirao i nazvao ga prijetnjom za financijsku stabilnost države.
Elon Musk, koji je postao najbogatiji čovjek na svijetu zahvaljujući kompanijama Tesla i SpaceX, bio je glavni financijer Trumpove kampanje za reizbor te je od početka Trumpova drugog mandata vodio Odjel za državnu učinkovitost, s ciljem smanjenja državnih troškova.
Međutim, njihovi su se odnosi znatno pogoršali zbog razlika u stavovima oko poreznog zakona.
Musk je ranije najavio da će uložiti sredstva u rušenje zakonodavaca koji su podržali spomenuti zakon. Trump je pak ranije ove sedmice prijetio ukidanjem milijardi dolara subvencija koje njegove kompanije primaju od savezne vlade.
Republikanci su izrazili zabrinutost da bi ovaj sukob između Muska i Trumpa mogao ugroziti njihove šanse za očuvanje većine na Kongresnim izborima 2026. godine.
Na pitanje što ga je natjeralo da promijeni stav i krene u otvoreni sukob s Trumpom, Musk je naveo porast deficita s 2 bilijuna dolara za vrijeme administracije Bidena na 2,5 bilijuna pod Trumpom, što smatra neodrživim i prijetnjom bankrota zemlje.
U jednoj od objava na X-u, Musk je koristio povijesni primjer iz drevne Grčke, uspoređujući svoj plan za razbijanje dvopartijskog sustava s taktikom Epaminondasa koji je na bojnom polju kod Leuktre razbio mit o nepobjedivosti Sparte.
Do sada nije bilo službenih komentara od Trumpa ili Bijele kuće na najavu Muska.
Sukob između najbogatijeg čovjeka svijeta i bivšeg američkog predsjednika doveo je do znatnih promjena cijene dionica Tesla kompanije.
Dionice su porasle nakon Trumpove pobjede na izborima u studenom te dosegle vrhunac krajem prosinca, da bi potom izgubile više od polovice vrijednosti do travnja i prošlog tjedna zatvorile na cijeni od 315,35 dolara.
Unatoč velikim financijskim resursima, Musk će imati težak zadatak probiti se kroz dugogodišnji dvostranački sustav SAD-a koji dominira političkim životom više od 160 godina.
S druge strane, Trumpove odobrenje u anketama tijekom njegovog drugog mandata uglavnom se održava iznad 40 posto, unatoč njegovim često kontroverznim politikama, prenosi Reuters.