bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Kao dio mirovnog dogovora

Ukrajina bi mogla biti podijeljena kao Njemačka nakon Drugog svjetskog rata

Anglo-francuski vojno vođeni kontingent na zapadnoj strani rijeke Dnjepar, koja dijeli Ukrajinu u smjeru sjever-jug, “ne bi bio uopće provokativan” prema Kremlju, rekao je za The Times.
12.04.2025. u 14:02
text

Ukrajina bi mogla biti podijeljena kao Njemačka nakon Drugog svjetskog rata kao dio mirovnog dogovora, naveo je posebni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu i Rusiju.

Povučeni general-bojnik Keith Kellogg rekao je u intervjuu za The Times da bi britanske i francuske trupe mogle preuzeti zone kontrole na zapadu zemlje, formirajući mirovne snage.

Ruska vojska mogla bi ostati u okupiranom istoku, dok bi između ta dva područja postojale ukrajinske snage i demilitarizirana zona, rekao je general Kellogg, koji je ranije bio savjetnik za nacionalnu sigurnost potpredsjednika Mikea Pencea.

Anglo-francuski vojno vođeni kontingent na zapadnoj strani rijeke Dnjepar, koja dijeli Ukrajinu u smjeru sjever-jug, “ne bi bio uopće provokativan” prema Kremlju, rekao je za The Times.

Preblizu Kijevu

Prošlog mjeseca, general Kellogg je isključen iz mirovnih pregovora jer se Kremlj požalio da je “preblizu” Kijevu.

Sada je izjavio da je Ukrajina dovoljno velika da primi više vojski koje nastoje provesti primirje. ''Možete gotovo učiniti da izgleda kao što se dogodilo s Berlinom nakon Drugog svjetskog rata, kada ste imali rusku zonu, francusku zonu, britansku zonu, američku zonu'', rekao je.

Amerika, prema njegovim riječima, neće doprinijeti nijednim kopnenim snagama.

Demilitarizirana zona širine 18 milja mogla bi se uspostaviti duž postojećih kontrolnih linija na istoku.

Međutim, Moskva je više puta inzistirala da neće prihvatiti mirovne snage bilo koje NATO zemlje “pod bilo kojim uvjetima” u Ukrajini.

General Kelloggov prijedlog značio bi da Ukrajina odustane od povratka svojih istočnih teritorija koje su sada pod ruskom kontrolom. Međutim, nije bilo jasno sugerira li on da Kijev preda Rusiji još neki teritorij istočno od rijeke.

S obzirom na to da je Putin više puta optuživan da odgađa bilo kakve planove za primirje, kako je dogovoreno od strane ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Bijela kuća je inzistirala da će Trump iskoristiti svoj utjecaj na Rusiju kako bi pregovarao o mirovnom dogovoru.

Poluga u pregovorima

Glasnogovornica Karoline Leavitt izjavila je: “Vjerujemo da imamo polugu u pregovorima o mirovnom dogovoru i iskoristit ćemo tu polugu, a predsjednik je odlučan da to sprovede.”

Institut za proučavanje rata, washingtonski think tank, izjavio je da Rusija koristi bilateralne razgovore sa Sjedinjenim Državama kako bi odgodila pregovore o ratu, “sugerirajući da Kremlj ostaje nezainteresiran za ozbiljne mirovne pregovore za kraj rata.”

Posebni izaslanik Trumpa, Steve Witkoff, vodio je razgovore o mirovnom dogovoru s predsjednikom Vladimirom Putinom nekoliko sati u Sankt Peterburgu. Kremlj je na svojoj web stranici objavio fotografiju njih dvojice kako se rukuju, navodeći da je sastanak obavljen.

“Tematika sastanka – aspekti ukrajinskog rješenja”, navodi se.

Ruske novinske agencije izvijestile su da je sastanak trajao više od četiri sata.

Neposredno prije početka razgovora, Trump je na društvenim mrežama upozorio da Putin mora postići napredak po pitanju primirja. Objavio je: “Rusija mora početi djelovati. Previše ljudi umire, tisuće tjedno, u strašnom i besmislenom ratu.”

Leavitt je rekla da je g. Witkoff razgovarao s g. Putinom i ostalim dužnosnicima o naporima za kraj rata. “Ovo je još jedan korak u procesu pregovaranja prema primirju i konačnom mirovnom dogovoru”, zaključila je.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO