Ruski predsjednik Vladimir Putin prihvatio je prijedlog američkog predsjednika Donalda Trumpa da Rusija i Ukrajina obustave napade na energetsku infrastrukturu na 30 dana, priopćio je Kremlj.
Putin je izdao odgovarajuću naredbu ruskoj vojsci, a Kremlj je naveo da su dvojica čelnika imali ''detaljnu i iskrenu razmjenu mišljenja'' o situaciji u Ukrajini.
Tijekom telefonskog razgovora, Putin je naglasio da rješenje sukoba mora biti ''sveobuhvatno, održivo i dugoročno'', uz uzimanje u obzir sigurnosnih interesa Rusije i temeljnih uzroka rata.
Razgovarali su i o američkom prijedlogu za 30-dnevni prekid vatre, na koji je Ukrajina već pristala prošlog tjedna.
Kremlj je priopćio da je Putin iznio ''značajne točke'' o nadzoru primirja i sprječavanju njegove zloupotrebe od strane Ukrajine za mobilizaciju dodatnih vojnika i ponovno naoružavanje.
''Ključni uvjet za sprječavanje eskalacije sukoba i njegovo rješavanje političkim i diplomatskim putem trebao bi biti potpuni prestanak strane vojne pomoći i pružanja obavještajnih podataka Kijevu'', priopćio je Kremlj.
Bijela kuća također je objavila priopćenje o razgovoru Trumpa i Putina, navodeći:
''Danas su predsjednik Trump i predsjednik Putin razgovarali o potrebi mira i prekida vatre u ratu u Ukrajini. Obojica su se složili da ovaj sukob mora završiti trajnim mirom. Također su naglasili potrebu za poboljšanjem bilateralnih odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.''
U priopćenju se navodi kako ''krv i resursi koje Ukrajina i Rusija troše u ovom ratu mogli bi biti bolje iskorišteni za potrebe njihovih građana'', te da **sukob nikada nije trebao započeti i trebao je biti okončan iskrenim i dobronamjernim mirovnim naporima''.
Čelnici su se složili da će proces postizanja mira započeti prekidom napada na energetsku infrastrukturu, kao i tehničkim pregovorima o provedbi pomorskog primirja u Crnom moru, potpunim prekidom vatre i trajnim mirom.
''Ovi pregovori započet će odmah na Bliskom istoku.''
Osim Ukrajine, dvojica čelnika razgovarali su i o Bliskom istoku kao potencijalnoj regiji suradnje u sprječavanju budućih sukoba.
Također su raspravljali o zaustavljanju širenja strateškog oružja te izrazili spremnost za suradnju s drugim državama kako bi se osigurala najšira moguća primjena ovog cilja.
Posebno su istaknuli pitanje Irana, pri čemu su se složili da Iran nikada ne smije biti u poziciji da uništi Izrael.
Zaključili su da poboljšani odnosi SAD-a i Rusije donose velike geopolitičke i ekonomske mogućnosti, uključujući stabilnost i velike ekonomske sporazume kada se postigne mir.