Američki predsjednik Donald TrUmp zamjerio se ''dubokoj državi'', odnosno neprikosnovenim autoritetima u SAD, poput Forda, Microsofta ili moćnog klana Clintonovih, koji su protiv njega pokrenuli medijsku mašineriju.
Kada je najavio da će uvesti pristojbe od 40 posto na Fordova vozila koja se proizvode u Meksiku, u želji da vrati proizvodnju u SAD, moć ovog giganta američke auto-industrije okrenula se protiv Trampa, navode politički analitičari, prenijela je Srna.
Pokretanje američko-kineskog trgovinskog rata, koji je Trump najavio još u predizbornoj kampanji, pogodio je vlasnike kompanija iz SAD koje u Kini pronalaze mnogo jeftiniju radnu snagu.
Ulazak migranata u zemlju Trump je označio kao štetan, prvenstveno zbog jeftine radne snage iz Azije, kojom kompanije zamjenjuju američke radnike.
Microsoft, IBM i druge velike kompanije odmah su krenule na Trumpa, a sve je uvijeno u priču o ljudskim pravima i Trumpovom ''rasizmu''.
Značajno je bilo i to što Trump u predizbornoj kampanji nije htio uzimati sredstva donatora za koje je tvrdio da su oštetili američku ekonomiju, pa je tako odbio novac braće Koch.
Trump se posebno suprotstavio moćnom bivšem lideru SAD Bilu Clintonu i njegovoj ambicioznoj supruzi Hillary, koja je karijeru podredila pobjedi u trci za Bijelu kuću.
U nizu nastupa i izravnim duelima Trump je Clinton otvoreno optužio da je dio bankarskog lobija, koji želi radi profita uništiti suverenitet SAD.
Tako je postao otpadnik u američkoj politici, koja je desetljećima imala pravila igre.
Ta ''duboka država'', sastavljena od bankarske, profiterske i vojne elite određivala je ne samo pravila igre, već je često birala ili utjecala na izbor kandidata za Bijelu kuću i Kongres u Demokratskoj i Republikanskoj stranci.
Mnogi nisu ozbiljno shvatili Donalda Trumpa kada je izjavio: ''Naš pokret se završava kada zamijenimo pokvarenu i korumpiranu političku elitu novom vladom koju će kontrolirati narod''.
Moćna američka elita, pod čijom kontrolom su globalni mediji, odmah je pretvorila Trumpa u izopćenu i nepoželjnu osobu, a njegovu pobjedu na izborima dočekala kao opasnost za svoje pozicije.
Svaka Trumpova slabost pretvorena je u aferu, od veza s raznim ženama do optužbi za maltretiranje suradnika, kao i tvrdnje da je 00ruski čovjek'', mada nijedno parlamentarno povjerenstvo nije pronašlo dokaz za to.
Najveće američke novine i portali objavljuju naslovne strane na kojima je Trump optužen da predstavlja veliku opasnost po SAD i svijet, a neki idu dotle da crtaju glavu koja liči na Trumpovu kako viri iz rake.
Rat Trumpa i ''duboke države'' traje, a najveći poraz moćne američke elite ogleda se u tome što nije uspjela pokrenuti smjenu američkog predsjednika, iako su medijski i politički napadi na Trumpa svakodnevni.