Četvrtina njemačkog stanovništva ima imigrantsko podrijetlo, a svaki peti stanovnik sam je imigrirao iz inozemstva, priopćio je u četvrtak Savezni statistički ured (Destatis), prenosi dpa.
Prema podacima, u Njemačkoj je prošle godine živjelo 21,2 milijuna osoba s korijenima u inozemstvu, što je povećanje od četiri posto u odnosu na prethodnu godinu. Njihov udio u ukupnoj populaciji porastao je na 25,6 posto.
''Dakle, svaka četvrta osoba u Njemačkoj ima imigracijsku povijest'', navodi Destatis.
U statistiku su uključeni imigranti prve generacije, oni koji su se sami doselili te osobe čiji je barem jedan roditelj imigrirao nakon 1950. godine.
Broj imigranata prve generacije porastao je za četiri posto na oko 16,1 milijun, što čini 19,1 posto ukupnog stanovništva. Osim toga, 5,2 milijuna osoba ima oba roditelja koja su imigrirala nakon 1950., a dodatnih 4,1 milijun ima jednog roditelja iz te kategorije. Prema definiciji, te osobe se ne ubrajaju u kategoriju stanovnika imigrantskog podrijetla.
Stanovništvo imigrantskog podrijetla znatno je mlađe od nacionalnog prosjeka. U dobnoj skupini od 20 do 39 godina čine 34 posto populacije, dok je među osobama starijima od 65 godina njihov udio samo 14 posto.
''Prosječna starost stanovnika imigrantskog podrijetla je 38,2 godine, što je devet godina manje od nacionalnog prosjeka koji iznosi 47,4 godine'', priopćio je Destatis.
Od 2015. godine do danas u Njemačku je uselilo nešto manje od 6,5 milijuna ljudi. Najbrojniji među njima su Ukrajinci i Sirijci. Razlozi dolaska u najvećem broju slučajeva su bijeg od rata ili traženje azila (31 posto), zapošljavanje (23 posto) te spajanje obitelji (21 posto).