Najdublji svjetski morski ponor, poznat kao "plavi otok", smješten je uz obalu meksičkog poluotoka Yucatán. Iako je dubok najmanje 420 metara, znanstvenici još uvijek nisu uspjeli pronaći njegovo dno.
Ponor, poznat kao Taam Ja’, što na jeziku Maja znači "duboka voda", otkrio je prije više od 20 godina lokalni ronilac. Međutim, tek 2021. godine znanstvenici su pokušali izmjeriti njegovu dubinu.
Koristeći ehosounder, uređaj koji odbija zvučne valove od dna ponora, procijenili su dubinu Taam Ja’ na 275 metara, prenosi Science Focus.
No, druga ekspedicija 2023. godine koristila je uređaj poznat kao profiler za vodljivost, temperaturu i dubinu (CTD), sa senzorima koji mjere tlak vode, kako bi ponovo procijenili dubinu. Ovaj je uređaj vratio očitanje od 420 metara, no znanstvenici nisu sigurni da su dosegnuli dno.
Plavi otoci su prirodne šupljine na morskome dnu s vertikalnim zidovima. Obično se nalaze u obalnim područjima gdje je temeljna stijena mekana i otapajuća, poput vapnenca.
S vremenom, erozija ovog kamena uzrokuje urušavanje stijene iznad. Iako su plavi otoci obično duboki tek nekoliko desetaka metara, ponekad se povezuju s podvodnim sustavima špilja.
Zbog slabe cirkulacije vode, plavi otoci imaju nizak udio kisika u dubokim dijelovima, što otežava opstanak organizama. Ipak, neki mikrobi uspijevaju u takvim uvjetima, konzumirajući spojeve koji sadrže sumpor, poput vodikova sulfida.
U plavim otocima također su pronađeni manji organizmi – uključujući školjkaste, jednostanične organizme zvane foraminifere te male crvima slične organizme poznate kao nematode.
Znanstvenici su željni istražiti Taam Ja’ kako bi otkrili koji organizmi nastanjuju njegove tamne plave vode.