Pripadnici Interventne jedinice policije i Žandarmerije intervenirali su jutros ispred zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu u pokušaju da razbiju blokadu ove zgrade na koju su pozvali studenti u blokadama, javlja Anadolu.
‼️‼️‼️‼️ pic.twitter.com/ZQsuaunfH8
— Studenti Elektronskog fakulteta u Nišu u blokadi (@elfakublokadi) May 15, 2025
Studenti u blokadi i građani, među kojima su bili i opozicioni poslanici i odbornici jutros oko sedam sati započeli su blokadu zgrade u kojoj se nalaze sud i tužiteljstvo u znak protesta jer je Viši sud u Novom Sadu donio odluku da na još trideset dana produži pritvor za šestoro aktivista i studenata Pokreta slobodnih građana (PSG) i studentske aktivističke organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) koji su, između ostalog, okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka. Odluka je donijeta u utorak, a šestoro aktivista nalazi se u pritvoru već šezdeset dana i lišeni su slobode uoči velikog studentskog skupa u Beogradu 15. ožujka.
Građani su blokirali sva četiri ulaza u zgradu pravosudnih organa, ali su iz izgrade izašli pripadnici Interventne jedinice policije i Žandarmerije koji su, nakon naguravanja sa demonstrantima, uz upotrebu biber spreja i pendreka uveli dio zaposlenih u zgradu suda. Nešto posle devet časova iz zgrade je policija izvela više desetina zaposlenih iz suda i tužiteljstva, koje su okupljeni građani dočekali uz buku i negodovanje. Prema najavama, blokada će biti nastavljena dok pritvoreni ne budu oslobođeni.
Jedna od pritvorenih aktivistkinja, Marija Vasić, profesorica Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u utorak je, nakon odluke o produženju pritvora, započela štrajk glađu i žeđu i odbija da primi infuziju tražeći da budu pušteni na slobodu.
Šestoro aktivista pritvoreno je u Zatvoru na Klisi, dok se šestoro studenata nalazi u inostranstvu i van domašaja pravosudnih organa.
Vasić, kao i ostalih jedanaest aktivista, okrivljeni su na osnovu audio snimka prisluškivanog razgovora, koji je emitiran na više televizija 14. ožujka uoči protesta u Beogradu, a njihovi advokati tvrde da je Bezbjednosno informativna agencija (BIA) nezakonito prisluškivala razgovor aktivista, te da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.