Rusija ponovno uvodi projektile zrak-zrak opremljene nuklearnim bojevim glavama u svoj arsenal, objavila je američka Obrambena obavještajna agencija (DIA). Nova verzija projektila podsjeća na oružje koje je Sovjetski Savez koristio tijekom Hladnog rata, a sada je prilagođena za uporabu na ruskim borbenim avionima MiG i Suhoj, prenosi Index.hr.
Ovaj potez dolazi u trenutku visokih napetosti između Rusije i Zapada, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin 2022. pokrenuo invaziju punog opsega na Ukrajinu.
Prema navodima vojnog portala The War Zone, projektili s nuklearnim bojevim glavama bili su dio sovjetskog arsenala, no danas se malo zna o njihovoj aktualnoj ulozi unutar ruskih Zračno-svemirskih snaga (VKS).
Hans Kristensen iz Federacije američkih znanstvenika (FAS) rekao je kako godinama kruže glasine o ovom oružju, ali ono nije spominjano u službenim dokumentima američkog ministarstva obrane od 2018.
As part of the same third stage exercises the #Russian air force practised mounting a R-33 missile with a #nuclear warhead to a MIG-31. https://t.co/iC6rpCM3JG pic.twitter.com/xFiDTk8scR
— Ninjamonkey 🇮🇳 (@Aryan_warlord) August 2, 2024
U izvješću DIA-e iz svibnja 2025. navodi se da Rusija ''širi svoje nuklearne kapacitete dodavanjem novih sustava, uključujući projektile zrak-zrak s nuklearnim bojevim glavama i druga inovativna nuklearna oružja''. Iako su ti projektili izvorno služili za uništavanje bombardera, danas se razmatraju njihova moguća primjena protiv dronova i krstarećih projektila.
DIA procjenjuje da Rusija posjeduje oko 1550 strateških i do 2000 nestrateških nuklearnih bojevih glava. Također se širi nuklearna prisutnost u Bjelorusiji, gdje se raspoređuju zrakoplovi i projektile sposobni za nošenje nuklearnog oružja, obnavlja infrastruktura i obučavaju bjeloruske posade.
Tijekom rata u Ukrajini, Rusija redovito koristi nuklearnu retoriku, a posljednje upozorenje stiglo je u travnju od Sergeja Šojgua, tajnika ruskog Vijeća sigurnosti. Šojgu je izjavio da Rusija zadržava pravo na uporabu nuklearnog oružja u slučaju agresije zapadnih država, pozivajući se na izmjene nuklearne doktrine iz studenog 2024.
✈️Sukhoi Su-35S fighter jet.
— Massimo Frantarelli (@MrFrantarelli) April 29, 2025
🚀 R-37M long-range AAM.
📹 "bortzhyrnal". pic.twitter.com/CHuAcI2VTX
Predsjednik Putin također je potvrdio pravo Rusije na nuklearni odgovor ako dođe do prijetnje po Rusiju ili njezina saveznika Bjelorusiju. Prema njegovim riječima, i države bez nuklearnog oružja mogu biti meta ako sudjeluju u agresiji s nuklearno naoružanim silama.
Upozorenja se podudaraju s povećanjem broja ruskih vojnika uz zapadnu granicu, pojačanim vojnim ulaganjima i prikrivenim operacijama protiv Zapada, zbog čega zapadni dužnosnici pozivaju na pripreme za mogući sukob.