Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je u ponedjeljak nacrt rezolucije kojom se poziva na sveobuhvatan, pravedan i trajan mir u Ukrajini uz glasove "protiv" Rusije i Sjedinjenih Država.
Za ovu rezoluciju glasovalo je 93 zemalja, 65 je bilo suzdržano, dok je 18 zemalja bilo protiv, među kojima su i SAD i Rusija, ali i brojne druge zemlje među kojima su Izrael, Mađarska, Bjelorusija, te zemlje trećeg svijeta poput Burkine Faso, Jemena, Zambije.
Rezolucija, koju su predstavile Ukrajina i nekoliko europskih zemalja, istaknula je globalne posljedice rata, uključujući utjecaj na sigurnost hrane, energiju, gospodarstvo, nuklearnu sigurnost i okoliš. Također je izrazila zabrinutost zbog izvješća o sudjelovanju sjevernokorejskih vojnika na ruskoj strani, upozorivši na daljnju eskalaciju. Rezolucija poziva na trenutni prekid neprijateljstava i mirno rješenje u skladu s Poveljom UN-a i međunarodnim pravom. Također poziva na intenzivne diplomatske napore kako bi se spriječila daljnja eskalacija.
Akt Vijeća sigurnosti UN-a ponovno potvrđuje prethodne rezolucije UN-a kojima se zahtijeva trenutačno, potpuno i bezuvjetno povlačenje Rusije iz Ukrajine.
Zamjenica ukrajinskog ministra vanjskih poslova Mariana Betsa rekla je da je glas za rezoluciju glas za mir. Pozvala je sve zemlje da zauzmu čvrst stav i stanu na stranu Povelje UN-a, humanosti, pravde i trajnog mira.
Istovremeno, Sjedinjene Američke Države predložile su vlastitu rezoluciju koja nije uključivala osudu agresije i poštivanje teritorijalnog integriteta Ukrajine. Kasnije su europske zemlje dodale amandamane na tekst rezolucije, uključujući jasnu podršku suverenitetu Ukrajine. Izmijenjena verzija rezolucije je također prošla, ali SAD je odlučio biti suzdržan od glasovanja nakon tih izmjena.
Rusija je predložila amandman na američki nacrt rezolucije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, kojim je tražila da se u tekst doda fraza "uključujući rješavanje njezinih temeljnih uzroka" nakon izraza "brzo okončanje sukoba". Ovaj amandman nije usvojen. Za ruski amandman glasala je 31 država, protiv je bilo 71, dok je 59 država bilo suzdržano.
Bosna i Hercegovina je glasala protiv ovog amandmana što je bio slučaj i sa zemljama Evropske unije. Što se tiče zemalja u regionu, sve su glasale protiv ruskog amandmana, dok Srbija nije pristupila glasanju.
Amandman Rusije da se u američki nacrt rezolucije doda formulacija koja bi pozivala na "brzi kraj sukoba, uključujući rješavanje njegovih osnovnih uzroka", nije usvojen. Za je glasala 31 zemlja, protiv je bilo 71, a suzdržano je bilo 59 zemalja.
Opća skupština usvojila je dva amandmana koje su predložile zemlje EU, a koji su uneseni u američki nacrt rezolucije pod nazivom "Put ka miru".
Prvi amandman podrazumijeva dodavanje novog paragrafa kojim se reafirmira posvećenost suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine u međunarodno priznatim granicama, uključujući njene teritorijalne vode, prenosi Fena.
Drugi amandman tretira izmjenu formulacije "trajni mir između Ukrajine i Ruske Federacije" u "pravedan, trajan i sveobuhvatan mir između Ukrajine i Ruske Federacije, u skladu s Poveljom UN-a i principima suverene jednakosti i teritorijalnog integriteta država".
Opća skupština je potom usvojila rezoluciju predloženu od Sjedinjenih Američkih Država, uključujući amandmane EU.
Za su glasale 93 zemlje, protiv je bilo osam (Bjelorusija, Burkina Faso, Sjeverna Koreja, Mali, Nikaragva, Niger, Rusija, Sudan), dok su 73 zemlje bile suzdržane.
Nakon glasanja, delegacije su počele iznositi svoja obrazloženja o podršci ili protivljenju usvojenim rezolucijama.
Rezolucija koju su predložile Sjedinjene Američke Države poziva na "brzi kraj sukoba i dodatno naglašava potrebu za trajnim mirom između Ukrajine i Ruske Federacije."
Rezolucija koju je predložila Ukrajina, uz podršku europskih saveznika, zahtijeva hitno povlačenje ruskih snaga s teritorije Ukrajine. Također, naglašava nužnost poštovanja ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Postojanje ovih suprotstavljenih rezolucija ukazuje na različite pristupe Sjedinjenih Država i europskih zemalja u pogledu puta ka miru u Ukrajini.