Pooštren zakon

Francuska - Protuteroristički zakon prihvaćen bez veće rasprave

Zbog sve više terorističkih napada, u Francuskoj donesen pooštren protuteroristički zakon
Vijesti / Svijet | 03. 10. 2017. u 23:48 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zakon o suzbijanju terorizma koji je u utorak donesen u Francuskoj i koji su njegovi protivnici ocijenili "liberticidnim", a UN-ovi stručnjaci ga kritizirali, nije potaknuo veću javnu raspravu u zemlji koja za sebe voli reći da je domovina ljudskih prava i koja je u zadnje vrijeme na meti neviđenih terorističkih napada.

Dva dana nakon ubojstva dviju mladih žena na kolodvoru u Marseilleu uz povik Bog je velik i otkrivanja bombe kućne izrade u središtu Pariza, francuski zastupnici su odobrili neviđeno pooštravanje zakona o suzbijanju terorizma.

Po novom zakonu proširuju se ovlasti administrativne vlasti, napose prefekta, a na štetu sudaca: olakšava se pretres, kućni pritvor, zatvaranje bogomolja koje se ocijene sumnjivima, pojačava kontrolu identiteta na granicama i u blizini kolodvora.

Zakon svim najvišim dužnosnicima lokalnih samouprava omogućava zatvaranje džamija, crkvi i drugih mjesta za obožavanje na šest mjeseci, ukoliko se ustanovi da su propovjednici poticali napade ili glorificirali terorizam, navodi AFP, prenosi Al Jazeera Balkans.

Rukovodstvo religijskog objekta ima 48 sati da uloži žalbu nakon odluke o zatvaranju, a istražitelji ne moraju da prilože dokaze o radikalnom propovijedanju ili spisima sa sličnom tematikom. Objekti se mogu zatvoriti na osnovu "ideja i teorija" koje vjernici razmjenjuju među sobom.

Zakon daje policiji više ovlasti da provode racije, što je jedna od najkontroverznijih točaka zakona, jer su manjinske grupe zabrinute da će zbog toga biti zlostavljane, navodi AFP.

Više od polovine Francuza (57 posto) odobrava zakon, premda ih 62 posto smatra da bi mogao "ograničiti njihove slobode", pokazuje nedavna anketa Fiducial/Odoxa.

''Riječ je o neviđenom nazadovanju javnih i naših osobnih sloboda'', ocijenio je odvjetnik Emmanuel Daoud izrazivši žaljenje zbog toga što aktivisti za ljudska prava nisu uspjeli "nametnuti dijalog i raspravu".

''Ako jedna stara demokratska nacija kao što je naša, ovako rješava sukob slobode i sigurnosti, dokidajući sva načela kojima se vodi naš kazneni zakon, onda imamo razloga za zabrinutost u Europi i drugdje'', zaključio je.

Kopirati
Drag cursor here to close