Masovni prosvjedi u Beogradu dobili su neočekivan zaokret nakon tvrdnji da su prosvjednici bili meta nevidljivog zvučnog napada, a sve više dokaza potvrđuje sumnje studenata. Iako su vlasti u početku negirale upotrebu zvučnog topa, svjedočanstva policijskih službenika i nove fotografije ukazuju na suprotno.
Ministar unutarnjih poslova Srbije Ivica Dačić u početku je negirao postojanje zvučnog topa u policijskom arsenalu, no kasnije je povukao svoju izjavu, nazvavši je "nespretnom".
"Ti sistemi stoje u skladištima, nisu u upotrebi, niti su montirani na bilo koje naše vozilo ili sustav," izjavio je Dačić, prenosi danas.rs.
Međutim, 15. ožujka objavljene su fotografije na kojima se vidi uređaj sličan zvučnom topu montiran na vozilu beogradske Žandarmerije, što je izazvalo lavinu reakcija.
Beograd, subota 15. mart 2025.
— Marinika Tepić (@MarinikaTepic) March 19, 2025
Desno - skup studenata i građana
Levo - POLICIJA DRŽI ZVUČNI TOP na džipu kod Narodne skupštine države Srbije❗️
Vlast je ugrozila živote ljudi.
Upotrebili su zvučne uređaje koje su rasporedili po gradu.
Skupštinu Srbije su zato ispraznili da bi… pic.twitter.com/KCtFvWpqea
Dodatne sumnje potaknulo je svjedočenje pripadnika Žandarmerije, koji je za Danas.rs otkrio da je na prosvjedima bilo više raspoređenih zvučnih topova.
"Uređaj je bio montiran na haubi našeg Defendera, koji zovemo ‘Indijanac’. Osim njega, još jedno vozilo imalo je isti uređaj. Rečeno nam je da će se koristiti ako bude potrebno," izjavio je izvor, koji bi mogao biti ključni svjedok u kolektivnoj tužbi studenata, prenosi danas.rs.
Navodi i da se vozilo sa zvučnim topom nije moglo vidjeti s ulice jer ga je zaklanjala ograda oko Skupštine Srbije. Tvrdi da zvučni top pored kojeg je bio nije korišten, ali da su postojali i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozila.
Prema riječima svjedoka, svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja, koji do sada nisu iznošeni iz baza.
"Jedan uređaj bio je postavljen u ili pored Predsjedništva, a traktori oko Pionirskog parka su služili kao zaštita od udarnog vala topa, jer su tamo bili naši ljudi," prenosi danas.rs.
Ostaje pitanje tko je donio odluku o mogućem korištenju zvučnog topa i zašto je MUP Srbije prvo negirao, a potom djelomično priznao njegovo postojanje.