Njemačka Savezna obavještajna služba (BND) i Bundeswehr upozoravaju ozbiljnije nego ikad na mogućnost ruskog napada na neku članicu NATO-a, piše Deutsche Welle. U novim obavještajnim analizama, dostupnima njemačkim medijima, procjenjuje se da bi Rusija do kraja desetljeća mogla stvoriti sve uvjete za konvencionalni rat velikih razmjera.
Carsten Breuer, glavni inspektor Bundeswehra, nedavno je u emisiji Maischberger izjavio da potencijalni prekid vatre u Ukrajini ne znači mir za Europu. Naprotiv, rekao je da se Rusija intenzivno naoružava, a profesor Carlo Masala sa Sveučilišta Bundeswehra jasno je poručio: "Rusija se priprema za veliki rat."
Prema izvješćima WDR-a, NDR-a i Süddeutsche Zeitunga, ova procjena temelji se na kombinaciji satelitskog nadzora, ekonomskih i vojnih analiza te informacija iz zatvorenih izvora. Zaključak: Rusija vidi Zapad kao sustavskog neprijatelja i spremna je koristiti silu i izvan Ukrajine, iako trenutno ne postoje dokazi o neposrednom napadu.
U izvješću litavske obavještajne službe VSD navodi se da Rusija trenutno ne može voditi veliki rat protiv NATO-a, ali ima kapacitete za ograničene vojne akcije protiv jedne ili više država članica.
Unatoč zapadnim sankcijama, Rusija nastavlja proizvoditi streljivo, rakete i oružje u velikim količinama. VSD procjenjuje da bi vojni proračun Rusije u 2025. mogao doseći 120 milijardi eura. BND navodi da rusko ratno gospodarstvo proizvodi više nego što je potrebno za Ukrajinu, a u planu je i regrutacija dodatnih 1,5 milijuna vojnika do 2026. godine.
Nakon kritika zbog sporih reakcija u slučaju Afganistana 2021. i uoči ruske invazije na Ukrajinu, BND sada želi izbjeći ponavljanje grešaka. Predsjednik BND-a Bruno Kahl upozorava da Rusija sumnja u odlučnost NATO-a i mogla bi pokušati testirati savez.
Baltičke zemlje se i dalje smatraju posebno ranjivima. Iako je 75 % ruskih kopnenih trupa na granici s Baltikom angažirano u Ukrajini, rusko zrakoplovstvo i mornarica ostaju potpuno operativni u toj regiji. U slučaju prekida vatre u Ukrajini, ruske snage mogle bi se brzo pregrupirati i ponovno rasporediti prema državama članicama NATO-a.
Njemački analitičari ističu i ohrabrujuće aspekte: politički i društveni utjecaj Moskve u baltičkim zemljama znatno je opao, a otpornost stanovništva na destabilizaciju i propagandu jača.