bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Povijesna promjena

Njemačka šalje vojsku u Litvu prvi put nakon Drugog svjetskog rata

Njemačka raspoređuje 5.000 vojnika u Litvu, prvi put nakon Drugog svjetskog rata, radi zaštite NATO saveznika na istočnom krilu saveza.
02.04.2025. u 09:54
text

Njemačka je započela svoje prvo stalno vojno raspoređivanje u inozemstvu nakon završetka Drugog svjetskog rata. Prema odluci njemačkog parlamenta, vojnici će biti poslani u istočnu Litvu, na istočno krilo NATO-a. Planirano je da jedinica bude u potpunosti operativna do 2027. godine.

Riječ je o 45. oklopnoj brigadi, novoformiranoj postrojbi koja će brojati 5.000 vojnika i vojnikinja, a bit će smještena u istočnom dijelu Litve. Brigada je službeno aktivirana na svečanosti održanoj izvan litavske prijestolnice Vilniusa, a trenutno djeluje iz privremenog zapovjedništva. Glavno zapovjedništvo u Rūdninkaiju očekuje se da će biti operativno do 2027. godine. Brigada uključuje borbene pješačke postrojbe te potporne jedinice poput medicinskog centra, komunikacijske satnije i zapovjednih timova za podršku.

Brigadir Christoph Huber, zapovjednik brigade, istaknuo je: ''Imamo jasan zadatak. Moramo osigurati zaštitu, slobodu i sigurnost naših litavskih saveznika ovdje na istočnom krilu NATO-a.''

Iako je Njemačka prethodno sudjelovala u međunarodnim misijama, uključujući onu u Afganistanu, njene snage nikada nisu bile trajno raspoređene u inozemstvu. Ova misija predstavlja značajan odmak od dosadašnje njemačke obrambene politike koja je, nakon Drugog svjetskog rata, izbjegavala trajna vojna raspoređivanja van granica zemlje.

Trenutno je u Litvi stacionirano oko 150 njemačkih vojnika, ali do kraja godine taj broj bi trebao narasti na 500. Ovo raspoređivanje predstavlja prekretnicu u međunarodnoj percepciji Njemačke, koja se dugo smatrala vojnom silom koja izbjegava aktivno sudjelovanje u međunarodnim sukobima.

Litva graniči s ruskom enklavom Kalinjingradom i s Bjelorusijom te smatra da je prisutnost NATO-a ključna za očuvanje sigurnosti i suvereniteta zemlje.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO