Rezidencije osigurane

Nakon napada u svijetu, pojačane mjere sigurnosti u glavnom gradu BiH

Vijesti / Svijet | 20. 12. 2016. u 17:58 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon napada u Ankari, Berlinu i Zürichu pojačane su mjere sigurnosti oko veleposlanstava i rezidencija Turske, Rusije i Njemačke u Sarajevu, potvrđeno je za N1 iz sigurnosnih krugova.

Odmah po saznanju da su se dogodili napadi - domaća policijska tijela su reagirala. Pojačane su mjere sigurnosti u glavnom gradu BiH.

"Informacije se razmjenjuju s ostalim policijskim agencijama i na osnovu toga pravit ćemo procjenu u vezi tih veleposlanstava i rezidencija, hoćemo li pojačavati ili smanjivati mjere", rekao je Mirsad Vilić, direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH

Iz Predsjedništva BiH stižu izjave sućuti ali i upozorenje - nitko nije imun na prijetnje terorizma pa ni BiH.

"Izgleda da se gubitak jedne cjeline koju je kontrolirao ISIL sada raspada po svijetu kao da ste dobili neku sepsu, to nije više u jednoj kapsuli. Tako da se bojim da će svuda toga bivati sve intenzivnije u vremenu koje je pred nama", izjavio je Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH.

Član Predsjedništva Dragan Čović je kazao da ekstremizam ne bira ni vrijeme ni mjesto.

"Mi smo ovih dana u tom kontekstu razgovarali kad je riječ o ovom pitanju. Mi smo dio tog svijeta, moramo svoju pozornost usmjeriti na sustavan rad, na suradnju sa zemljama okruženja, pa i naše integracijske procese razvijati primarnu u jačanju tih institucija. Ja sam uvjeren da jedino tako se možemo zaštiti od ekstremizma."

Zaštita podrazumijeva dobru organizaciju, suradnju i razmjenu informacija - jer ni BiH nije imuna na moguće prijetnje.

"U BiH postoje ozbiljna upozorenja, ozbiljna, nije to rutinsko pred Novu godinu, da su moguća određena narušavanja kompletne sigurnosne situacije. A BiH je rovita. Mora se reći - države moraju generalno biti organiziranije, sistematičnije. Suradnja je potrebna. Očigledno da je odgovornost na institucijama samih država", kazao je politički analitičar Miloš Šolaja.

Za N1 je potvrđeno da SIPA trenutno ne raspolaže saznanjima da je BiH, ili bilo koja država u regiji ili šire, ugrožena od strane radikaliziranih skupina

Podsjetimo, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić ranije je rekao da BiH ima problema s terorizmom, ali je opredijeljena za borbu protiv ekstremizma i terorizma, dodajući da su sigurnosne agencije odlučne u borbi protiv tih pojava.

Inače, do sada je na iračko-sirijskom ratištu bilo ili je još tamo 226 državljana BiH.

''Trenutno se tamo nalazi 115 osoba, 65 je poginulo i 46 osoba se vratilo. U tijeku je njihovo procesuiranje. Svaka osoba koja se vratila je bila na operativnoj obradi. Raspisano je i 36 potjernica za osobama koje nisu dostupne pravosudnim organima'', rekao je ranije ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Kopirati
Drag cursor here to close