bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
ko drugom jamu kopa...

Nakon izbora u Kanadi SAD polako gubi najvjernijeg saveznika

Carney je najavio preispitivanje suradnje s Washingtonom, veću orijentaciju prema Europskoj uniji i Aziji, te jačanje nacionalne obrane.
29.04.2025. u 15:09
text

Liberalna stranka Kanade ostvarila je neočekivanu pobjedu na izborima održanim 28. travnja 2025., preokrenuvši situaciju koja je do prije nekoliko mjeseci upućivala na njihov siguran poraz. Analitičari i mediji složni su: ključnu ulogu u ovom političkom zaokretu odigrao je američki predsjednik Donald Trump.

Uslijed sve žešćih Trumpovih izjava i prijetnji – od uvođenja carina na kanadske proizvode do izjave da bi Kanada mogla postati ''51. američka savezna država'' – među Kanađanima se razvio snažan val antiaamerikanizma. Prema anketama, čak 61 % građana bojkotira američke proizvode, a izlozi trgovina diljem zemlje ističu natpise o isključivo kanadskim artiklima.

Liberalna stranka, predvođena novim liderom Markom Carneyjem – bivšim guvernerom Banke Kanade i Banke Engleske – vješto je kanalizirala taj otpor prema Washingtonu. Predstavili su se kao politička snaga sposobna zaštititi kanadski suverenitet i ekonomske interese, što je biračima očito bilo presudno. Carney je kampanju temeljio na stabilnosti, međunarodnom iskustvu i jasnom suprotstavljanju Trumpovoj politici.

S druge strane, konzervativci predvođeni Pierreom Poilievreom, kojeg se često uspoređuje s Trumpom, doživjeli su krah. Njegova retorika, korištenje slogana ''Canada First'' i približavanje američkom populizmu izazvali su dodatni otpor, a čak su ga i vlastiti savjetnici nazvali ''politički neprofesionalnim''.

Odnosi SAD-a i Kanade suočeni su s novom realnošću. Carney je najavio preispitivanje suradnje s Washingtonom, veću orijentaciju prema Europskoj uniji i Aziji, te jačanje nacionalne obrane. Premda analitičari smatraju da su neka obećanja dio predizborne strategije, jasno je da dolazi do konkretnog zahlađenja odnosa.

Profesor međunarodnih odnosa Steve Saideman iz Ottawe upozorava: ''Ovo ide dublje od nezadovoljstva iz 2003. kada je Bush pokrenuo invaziju na Irak. Riječ je o ozbiljnom raskidu povjerenja.''

Slično mišljenje dijeli i profesor Adam Harmes sa Sveučilišta Western, koji vjeruje da bi Kanada dugoročno mogla smanjiti svoju ovisnost o američkom gospodarskom i obrambenom okviru.

Trend se ne zaustavlja na Kanadi. U Australiji, gdje su izbori najavljeni za lipanj, vladajuća Laburistička stranka također bilježi rast podrške, dijelom kao reakciju na Trumpove vanjskotrgovinske prijetnje.

Ostaje otvoreno pitanje hoće li se i drugi saveznici SAD-a odlučiti na sličan smjer. No jedno je sigurno – 28. travnja 2025. mogao bi ostati zapamćen kao dan kad je i najvjerniji saveznik Sjedinjenih Američkih Država odlučio krenuti svojim putem.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO