Britanski ministar zdravstva Wes Streeting upozorio je da bi sukob između ruskih i britanskih vojnika u Ukrajini predstavljao "izvanrednu eskalaciju". Njegov komentar dolazi u trenutku kada Velika Britanija i njezini saveznici intenziviraju planove za moguću mirovnu misiju u Ukrajini, dok Sjedinjene Države pokušavaju posredovati u mirovnim pregovorima s Moskvom.
Britanski premijer Keir Starmer okupio je u subotu lidere iz "koalicije voljnih" kako bi raspravili o mirovnoj operaciji u Ukrajini. Vojni zapovjednici iz saveznika okupljaju se ovaj tjedan u Londonu kako bi započeli operativno planiranje.
Iako format misije još nije definiran, francuski predsjednik Emmanuel Macron sugerirao je da bi uključivala ograničen broj vojnika raspoređenih na ključnim lokacijama u Ukrajini. Macron je jasno dao do znanja da Rusija nema pravo odlučivati o raspoređivanju savezničkih snaga u Ukrajini: "Ako Ukrajina zatraži snage saveznika na svom teritoriju, to nije odluka Rusije."
Unatoč američkim naporima za posredovanjem, Kremlj je zasad odbacio prijedlog o bezuvjetnom 30-dnevnom prekidu vatre. Finski predsjednik Alexander Stubb ocijenio je šanse za ozbiljne mirovne pregovore "katastrofalnima", istaknuvši da Putin ne želi mir, već uništenje ukrajinske suverenosti.
U međuvremenu, Donald Trump planira još jedan razgovor s Vladimirom Putinom kako bi pokušao ubrzati mirovni proces. Njegov posebni izaslanik Steve Witkoff izjavio je kako očekuje "pozitivan i konstruktivan dijalog" između dvojice lidera.
S obzirom na neizvjesnost ruskog odgovora i moguću raspodjelu međunarodnih mirovnih snaga, situacija u Europi ulazi u novu, osjetljivu fazu, u kojoj bi čak i najmanji potez mogao dovesti do daljnje eskalacije sukoba.