Britanske specijalne snage stavljene su u pripravnost za potencijalno raspoređivanje u Ukrajinu kao dio mirovne misije, prenosi The i Paper.
Prema vojnim izvorima, jedinice su dobile nalog za pripremu, dok je Stalno združeno zapovjedništvo Velike Britanije (PJHQ) prošlog tjedna zaprimilo direktive za početak logističkih priprema. Ova odluka dolazi u trenutku dok London okuplja vojne čelnike zemalja koje podupiru prekid vatre s Rusijom.
Fact of the Day: The Difference between the Super Army Soldiers (SAS) and Super Boat Soldiers (SBS) (Like SAS but boat) is that the SBS work in and around water whereas the SAS walk on it
— RAF_Luton (@RAF_Luton) January 23, 2022
Photographed from a Canberra pic.twitter.com/0XKQzXxGGp
Iako britanske specijalne snage nisu klasična mirovna postrojba, njihova sposobnost brzog raspoređivanja i stručnost u prikupljanju obavještajnih podataka čine ih ključnim elementom potencijalne operacije. Profesor Marco Wyss s Lancaster University ističe kako bi njihova uloga bila presudna u nadzoru primirja te suzbijanju tzv. "sivih operacija" koje bi mogle ugroziti stabilnost.
Britanski premijer Keir Starmer već je najavio da plan mirovnih snaga ulazi u operativnu fazu, a navodno bi 10.000 vojnika trebalo osiguravati sporazum. Iako je ranije razmatrana brojka od 30.000 vojnika, aktualni plan uključuje manju, specijaliziranu skupinu koja bi koristila nadzor, obavještajne tehnologije i dalekometno praćenje kako bi osigurala primjenu primirja.
Britanske specijalne snage, koje uključuju SAS, SBS, SRR i SFSG, često djeluju bez službenog odobrenja parlamenta, što znači da je moguće da već sudjeluju u operacijama u Ukrajini, tvrdi The i Paper. Procjene iz 2023. govore da su britanski specijalci od 2011. godine sudjelovali u operacijama u 19 zemalja, uključujući Rusiju, Siriju i Mali.
Iako britanski Ministarstvo obrane nije komentiralo ove informacije, jasno je da bi potencijalno raspoređivanje specijalnih snaga u Ukrajinu moglo imati dalekosežne geopolitičke posljedice.