
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konzultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), izjavio je u utorak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
"SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju", rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare, prenosi RIA Novosti.
Prema njegovim riječima, administracija odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena želi "napakostiti i Srbiji i administraciji Donalda Trumpa", prenosi Tanjug.
Podsjetimo, Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva financija (OFAC) objavio je ažuriranu listu sankcioniranih osoba i tvrtki, a u kojoj se spominje i Naftna industrija Srbije (NIS) kojom upravlja ruski Gazprom.
Naime, OFAC je objavio odluku u kojoj je navedeno da će uvesti sekundarne sankcije kompanijama koje imaju veze s ruskim kompanijama.
SAD je zbog rata u Ukrajini uveo neke od dosad najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji, i to protiv 180 brodova, desetaka trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovoditelja u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu, a konkretne odluke poslane su i srpskim vlastima, piše Nova.rs.
Dokument se poziva na članak 11 izvršne naredbe 14024 koji omogućava uvođenje sankcija stranim financijskim institucijama (FFI) koje su sudjelovale u određenim transakcijama vezanim za vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i interesi u imovini blokirani prema Izvršnoj naredbi 14024, javlja N1.
Sekundarne sankcije su osmišljene da spriječe treće osobe da trguju sa zemljama koje su podložne sankcijama koje je izdala druga država – čak i ako te treće osobe nisu državljani zemlje izdavatelja ili sa sjedištem u zemlji izdavatelja.
Oni se mogu suočiti s kaznama za poslovanje s ciljnom zemljom ili pojedincima.