Kina i dalje predstavlja najveću vojnu i kibernetičku prijetnju Sjedinjenim Američkim Državama, navodi se u godišnjem izvješću američkih obavještajnih agencija, koje prenosi Reuters. Prema izvješću, Kina ostvaruje ''stalni, ali neujednačeni napredak'' u razvoju kapaciteta koje bi mogla koristiti za zauzimanje Tajvana.
U procjeni prijetnji za 2025. godinu navodi se kako je Kina sposobna konvencionalnim oružjem izvesti udare na SAD, ugroziti američku infrastrukturu putem kibernetičkih napada te ciljati američke objekte u svemiru. Također se ističe da Peking namjerava nadmašiti SAD kao vodeću silu u području umjetne inteligencije do 2030. godine.
Osim Kine, Rusija, Iran i Sjeverna Koreja provode koordinirane kampanje kako bi osporile američku globalnu dominaciju, stoji u izvješću. Moskva iz rata u Ukrajini izvlači vrijedne pouke o borbi protiv zapadnog oružja i obavještajnog sustava u kontekstu velikog sukoba.
Izvješće, objavljeno uoči svjedočenja čelnika obavještajnih agencija iz administracije Donalda Trumpa pred Odborom za obavještajna pitanja Senata, također otkriva da kineska vojska vjerojatno planira koristiti napredne jezične modele za proizvodnju lažnih vijesti, krađu identiteta i podršku napadnim mrežama.
''Kineska vojska razvija napredne kapacitete, uključujući hipersonično oružje, stealth zrakoplove, suvremene podmornice, jače svemirske i kibernetičke sposobnosti te veći nuklearni arsenal'', izjavila je ravnateljica nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard.
Gabbard je Kinu nazvala ''najopasnijim strateškim suparnikom'' SAD-u te upozorila na njezinu višeslojnu strategiju kojom do 2030. želi postati vodeća svjetska sila u području umjetne inteligencije.
Gotovo trećina 33-straničnog izvješća posvećena je Kini, pri čemu se ističe kako Peking namjerava pojačati vojni i ekonomski pritisak na Tajvan, demokratski otok koji Kina smatra svojim teritorijem.
''Kineska vojska vjerojatno ostvaruje stalni, ali neujednačeni napredak u razvoju sposobnosti za zauzimanje Tajvana i odvraćanje – ili po potrebi poraz – američke vojne intervencije'', navodi se.
Američke obavještajne službe također upozoravaju da Kina dugoročno planira proširiti pristup prirodnim resursima Grenlanda i pretvoriti ga u ključno strateško uporište na Arktiku.
Ipak, izvješće ističe kako se Kina suočava s ozbiljnim unutarnjim izazovima, uključujući korupciju, demografske neravnoteže te financijske i ekonomske probleme koji bi mogli ugroziti legitimitet Komunističke partije.
Ujedno se napominje da će kineski gospodarski rast vjerojatno nastaviti usporavati zbog niskog povjerenja potrošača i investitora, a kineske vlasti već se pripremaju na moguće jače gospodarske napetosti sa SAD-om.
Tijekom saslušanja u Senatu, demokratski zastupnici ispitivali su ravnatelja CIA-e Johna Ratcliffea i Tulsi Gabbard o korištenju aplikacije Signal za razmjenu visoko povjerljivih vojnih planova, čiji je sadržaj slučajno otkrio jedan američki novinar.
Livefire Shooting: #Photos show main battle #tanks attached to a combined-arms brigade of Chinese #PLA #Army engaging in a live-fire shooting training exercise in early March. #Chinamilitary pic.twitter.com/WK4n9e36RX
— China Bugle (@ChinaBugle) March 20, 2025