Prema jednom tajnom dokumentnu američkog Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS), kojeg su novinari imali na uvid, Kina je namjerno predstavljala problem koronavirusa manje važnim i opasnim, kako bi se na vrijeme mogla opskrbiti medicinskom i zaštitnom opremom na svjetskome tržištu.
Izvještaj DHS-a pisan na četiri stranice ukazuje na plan kineskog čelnika Xi Jinpinga da svijetu prikrije stvarnu opasnost, a istovremeno je Kina izvršila velike nabavke potrebnih sredstava, dok je izvoz iz zemlje drastično reducirala.
Kako bi se to pokušalo prikriti, korišteni su trikovi s prikazivanjem datuma nabavki, kaže se u izvještaju DHS-a.
Kinesko rukovodstvo je nabavilo ogromne količine zaštitnih maski, rukavica i medicinske odjeće za liječnike, a istodobno su zaustavili prodaju vlastitih proizvoda u inozemstvo.
Rezultat toga bila su uska grla u opskrbi nekih zemalja koje su se suočile s pravom eksplozijom pandemije, primjerice Italija.
Također nisu blagovremeno informirali ni Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) o razmjerima opasnosti.
Proteklih dana smo pisali kako je australski Daily Telegraph objavio informacije iz izvješća obavještajne zajednice pet zapadnih zemalja u kojem se tvrdi da je Kina namjerno sakrila ili uništila dokaze o epidemiji.
Kina je na stalnom udaru američkih vodećih političara, posebice predsjednika Trumpa i njegova državnog tajnika.
Naime, američki državni tajnik Mike Pompeo izjavio je u nedjelju da postoje “značajni dokazi” da je koronavirus nastao u kineskom laboratoriju, ali nije osporio zaključak obavještajnih službi SAD-a da čovjek nije stvorio taj virus.
“Postoje značajni dokazi da je virus izašao iz laboratorija u Wuhanu”, izjavio je Pompeo gostujući u emisiji “This Week” televizijske postaje ABC.
Koronavirus se pojavio prošle godine u Kini i do sada je od njega preminulo oko 240.000 ljudi diljem svijeta, od čega više od 67.000 u SAD-u.
Američki saveznici Britanci u ponedjeljak su također oštro kritizirali kinesku politiku.
"Kina mora odgovoriti na pitanja vezana uz informacije koje je podijelila o epidemiji novog koronavirusa, ali se analiza njezine uloge treba napraviti kasnije", izjavio je u ponedjeljak britanski ministar obrane.
Na upit radija LBC treba li Kina odgovoriti na pitanja o tome koliko je brzo izvijestila svijet o razmjerima krize, ministar obrane Ben Wallace odgovorio je kako smatra da mora.
“Vrijeme za analizu o tome bit će nakon što sve budemo imali pod kontrolom i prođemo kroz to, a gospodarstva se vrate u normalu”, kazao je Wallace.
“Kina treba biti otvorena i transparentna… kada je riječ o njezinim pogreškama, ali i uspjesima”, istaknuo je.
Wallace je odbio komentirati medijske navode da u izvješću obavještajnog konzorcija Five Eyes stoji da je Kina lagala o epidemiji koronavirusa.