Hrvatska manjina u Srbiji obilježila je svoj nacionalni praznik, blagdan svetog Josipa, svetim misama u mjestima gdje žive Hrvati. No, proslavu je zasjenila činjenica da većina javnih ustanova nije istaknula zastavu hrvatske zajednice, unatoč zakonskoj obvezi, prenose hrvatski mediji iz Vojvodine, prenosi Fena.
Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) ponudilo se kupiti i donirati zastave, ali su naišli na zid šutnje u gradskoj upravi Subotice.
Ovaj grad, kao političko, kulturno i obrazovno središte hrvatske manjine u Srbiji, očekivano bi trebao prednjačiti u poštivanju manjinskih prava, no tek su rijetke ustanove istaknule zastavu, kako to nalaže Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina.
''Kako su mjere u zakonu afirmativne, jasno je iz primjera hrvatske zajednice da se one ne poštuju te da su prepuštene dobroj volji pojedinaca'', navodi se na stranici lista "Hrvatska riječ".
Iz HNV-a su najavili da će inicirati izmjene zakona kako bi se sankcionirali oni koji ne poštuju obvezu isticanja zastave manjina.
Svetim misama u Subotici, Somboru i drugim mjestima s većom hrvatskom populacijom obilježen je blagdan svetog Josipa, zaštitnika hrvatskog naroda, kojeg je Hrvatski sabor 1687. godine proglasio simbolom hrvatske vjere i ustrajnosti.
Tomislav Žigmanov, ministar u Vladi Srbije i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), prisustvovao je misi u Somboru, gdje je naglasio kako je pravo na obilježavanje nacionalnog praznika važna demokratska stečevina Srbije.
"Ohrabrujem hrvatsku i ostale nacionalne zajednice da u potpunosti koriste svoja prava," poručio je Žigmanov.
Predsjednica HNV-a i saborska zastupnica Jasna Vojnić istaknula je simboliku blagdana svetog Josipa u hrvatskoj zajednici:
"Neka našem narodu donese ustrajnost, snagu, povjerenje i slogu," poručila je u pisanom priopćenju.
Blagdan svetog Josipa jedan je od četiri nacionalna praznika hrvatske manjine u Srbiji, no ovogodišnje obilježavanje otvara pitanje: poštuju li se manjinska prava u praksi ili ostaju samo mrtvo slovo na papiru?