Očekuje se da komisija Europskog parlamenta predloži tijekom dana da se Britancima omogući bezvizni režim u EU nakon Brexita, bez obzira hoće li serazlaz bloka s Britanijom odvijati bezbolno ili će postati štetni i nagli odlazak.
Odluku komisije mora podržati parlament u punom sazivu sljedećeg mjeseca, a ostale institucije EU najvjerojatnije će podržati zahtjev za ublažavanjem viznog režima s Britanijom nakon Brexita, pod uslovom da London poduzme recipročne mjere.
Parlamentarni prijedlog obuhvaća oba senarija - prvi, na osnovu koga bi premijerka Theresa May razbila blokade u svojoj zemlji i uspjela u nakani da sporazum koji je dogovorila s EU bude ratificiran u britanskom parlamentu, i drugi, da se postigne Brexit bez sporazuma.
Prijedlog će također morati dobiti pristanak Europske komisije i Europskog vijeća - koje zastupa sve države članice unije.
Izuzeće od viza u EU pokriva kratka putovanja do tri mjeseca, i trenutno šezdesetak zemalja u svijetu uživa benefite od tog sustava, od Argentine do Japana i Ukrajine.
Sustav je uglavnom namijenjen za poslovne ljude i ne pokriva pravo na rad u EU.
Paralelni razgovori među državama članicama EU o dopuštanju Britancima da putuju blokom bez viza odgođeni su u prošlom tjednu, priopćili su diplomatski izvori, nakon što je Španjolska izrazila primjedbe oko Gibraltara, britanske teritorije na koju Madrid također polaže pretenzije.
Spor između Madrida i Londona već je zaprijetio uništenjem procesa pregovora o Brexitu, ali je sporazum u posljednji čas sa španjolskim premijerom Pedrom Sanchezom u studenom optvorio put za odobbrenje sporazuma o razlazu s Britanijom među svih 27 preostalih članica EU.
Britanija se sada, ipak, bori da ratificira sporazum, dok bi se tijekom dana trebao održati niz glasovanja u Donjem domu parlamenta o alternativama ugroženom planu premijerke May, prenosi Reuters