Europski parlament je u utorak odobrio sporazum između Europske unije i Srbije o raspoređivanju Frontexa, EU-ove granične i obalne straže, na teritoriju Srbije kako bi se nadzirala migrantska ruta koja prolazi i preko hrvatskih granica.
Ovaj sporazum omogućuje raspoređivanje stalnog korpusa Europske granične i obalne straže bilo gdje u Srbiji, uključujući i granice sa susjednim državama koje nisu članice EU-a.
Izvjestitelj Europskog parlamenta za rezoluciju bio je hrvatski europarlamentarac Karlo Ressler (HDZ/EPP), koji je naglasio da će sporazum pridonijeti boljoj sigurnosti europskih granica i učinkovitijoj kontroli migracijskih tokova na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.
"Često smo u Parlamentu upozoravali na neprihvatljivu propusnost granica na jednoj od najaktivnijih migrantskih ruta, što je dovodilo do povećanog pritiska na hrvatskim i europskim granicama. Snažniji angažman Europske granične straže trebao bi povećati sigurnost europskih granica, poboljšati suradnju s tranzitnim državama i eliminirati organizirane krijumčarske mreže. To je osnovna svrha sporazuma sa Srbijom", istaknuo je Ressler u priopćenju.
Dodao je kako Srbija, kao država na jednoj od najaktivnijih migrantskih ruta, gdje djeluju neke od najnasilnijih krijumčarskih mreža, ima posebnu odgovornost u borbi protiv nezakonitih migracija.
"Snažnije prisustvo Frontexa u zemlji predstavlja važan korak u borbi protiv ilegalnih migracija i organiziranih krijumčarskih mreža, što bi trebalo rasteretiti hrvatske i europske granice", zaključio je voditelj hrvatske HDZ-ove delegacije u Europskom parlamentu.
Sporazum uključuje povećanu suradnju u razmjeni informacija, kontroli granica, provođenju preventivnih operacija te identifikaciji kriminalnih aktivnosti. Jačanje upravljanja granicama duž cijele migracijske rute ključno je za smanjenje nezakonitih ulazaka.
Sporazum, rezultat dugotrajnih pregovora između EU-a i Srbije, naglašava važnost suradnje s trećim zemljama u jačanju sigurnosti vanjskih granica. On je dio Akcijskog plana za zapadnobalkansku rutu, koji predviđa jačanje kapaciteta za upravljanje granicama, suradnju u povratku migranata te usklađivanje vizne politike, posebno prema zemljama koje predstavljaju rizik od nezakonitih migracija.
Srbija je sporazum ratificirala krajem studenog prošle godine. Europski parlament je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu "Preporuku o nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Sporazuma između Europske unije i Republike Srbije o operativnim aktivnostima koje Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu provodi u Republici Srbiji" izglasao s 505 glasova od ukupno 638 zastupnika, prenosi Hina.