bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Izvor fotografije: X / Carney: Povjerenje u SAD je narušeno, Kanada mora misliti na sebe
Five Eyes pod pritiskom nakon skandala

Curenje vojnih planova SAD-a uzdrmalo odnose s partnerima

Kanadski premijer upozorava: curenje američkih vojnih planova pokazuje da saveznici sve više moraju računati sami na sebe.
26.03.2025. u 23:30
text

Premijer Kanade Mark Carney izjavio je kako curenje povjerljivih vojnih planova, koje su nenamjerno otkrili visoki američki dužnosnici, znači da savezničke države sve više moraju ''gledati sebe'' jer se povjerenje prema nekoć bliskom partneru sve više narušava.

Dan nakon što je otkriveno da je novinar slučajno uključen u grupni chat u kojem su raspravljani zračni udari na jemenske pobunjenike, Carney je poručio kako je riječ o ''ozbiljnom, ozbiljnom propustu iz kojeg moramo izvući sve moguće pouke''. Istaknuo je i kako će biti ključno ''vidjeti kako ljudi reagiraju na takve pogreške i kako ih ubuduće planiraju spriječiti''.

Kanada je članica sigurnosno-obavještajnog saveza Five Eyes, zajedno s Australijom, Novim Zelandom i Velikom Britanijom. Ovo curenje informacija dodatno opterećuje odnose unutar grupe, osobito u kontekstu zabrinutosti oko toga koliko ozbiljno aktualna američka administracija doista pristupa zaštiti klasificiranih podataka.

Izvješća dolaze u trenutku kada Kanada prolazi kroz ozbiljnu krizu odnosa s SAD-om, svojom najvažnijom trgovinskom i vojnom saveznicom.

Pripremiti se za najgore

''Moja je odgovornost pripremiti se za najgore – razmišljati o najtežim scenarijima u novom sigurnosnom okruženju, o tome što to znači za Kanadu i kako je najbolje zaštititi'', izjavio je Carney tijekom predizbornog obilaska, nakon što je u nedjelju iznenada raspisao izbore.

''Dio tog odgovora je da budemo sve više kanadski u svojim obrambenim kapacitetima, sve više kanadski u donošenju odluka... Moramo se brinuti sami za sebe.''

Na pitanje o incidentu, britanski ministar oružanih snaga Luke Pollard izjavio je pred Odborom za obranu Donjeg doma da nijedno britansko vojno osoblje nije bilo izloženo riziku. Dodao je kako su svi britanski vojnici obuhvaćeni uobičajenim sigurnosnim protokolima i da Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje ima ''veliko povjerenje'' u sustave zaštite klasificiranih informacija koje dijeli sa saveznicima, uključujući SAD.

Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera istaknuo je kako Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja doprinositi zajedničkim vojnim operacijama s Amerikancima, ali je odbio izravno kritizirati potpredsjednika SAD-a JD Vancea i ministra obrane Petea Hegsetha, koji su najglasniji kritičari europske obrambene politike.

Dugoročno upravljanje odnosima

Vlada Novog Zelanda nije željela komentirati incident. Ured premijera Christophera Luxona i ministrice obrane Judith Collins poručio je kako je ''situacija stvar američke administracije''.

Američki marinac s Berettom M9 i vojnici novozelandske vojske s pištoljima Sig-Sauer P226 9 mm tijekom obuke, razdoblje ranih 2010-ih.
Izvor fotografije: X / Američki marinac s Berettom M9 i vojnici novozelandske vojske s pištoljima Sig-Sauer P226 9 mm tijekom obuke, razdoblje ranih 2010-ih.

Andrew Little, bivši novozelandski ministar sigurnosti i obrane, izjavio je kako bi se iza zatvorenih vrata svakako raspravljalo o rizicima daljnje razmjene obavještajnih podataka s SAD-om, no da ovo curenje ipak ''neće biti prijelomna točka''.

''Naš odnos nadilazi pojedine administracije i političke vođe. Naravno da će neki članovi aktualne vlade na to gledati sa zadrškom, ali sve se svodi na dugoročno upravljanje odnosima'', rekao je Little.

Trump odabire ljude prema lojalnosti, a ne stručnosti

Profesor međunarodnih odnosa s Otago sveučilišta, Robert Patman, incident je nazvao ''nevjerojatnim'' i ''neodgovornim'', ustvrdivši kako potvrđuje sumnje da Trump odabire ljude prema lojalnosti, a ne stručnosti. ''Ovo je bila oluja koja je čekala da se dogodi'', kazao je.

Patman je dodao kako veći problem za zemlje članice Five Eyes nije samo curenje informacija, već kako se nositi s ''radikalnim odstupanjem'' Trumpove administracije od pravila međunarodnog poretka – uključujući teritorijalne pretenzije prema liberalnim demokracijama i suradnju s Vladimirom Putinom u pregovorima o Ukrajini.

''Treba biti prijateljski nastrojen kada nam se interesi podudaraju, ali ova administracija čini poteze koji izravno ugrožavaju nacionalne interese Novog Zelanda.''

Australsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je: ''Ovaj incident je stvar za SAD. Australija i Sjedinjene Države redovito surađuju na provedbi međusobno priznatih standarda za zaštitu klasificiranih podataka.''

comment icon
komentari (0)
POVEZANO