Amnesty International u novom izvještaju je naveo da je pravo na mirno okupljanje na meti teškog napada u Europi, jer države sve više stigmatiziraju i kriminaliziraju mirne demonstrante, uz proizvoljna uhićenja i primjenu prekomjerne sile u nekim zemljama, uključujući Srbiju.
U godišnjem izvještaju o ljudskim pravima, Amnesty ističe da su se u Srbiji demonstranti i novinari suočavali sa zastrašivanjem, uznemiravanjem i zlonamjernim tužbama zbog mirnog angažiranja u pitanjima od javnog interesa.
"Demonstracije, posebno protesti za zaštitu životne sredine, bile su pod jakim policijskim nadzorom, a sudionici su bili izloženi prekomjernoj upotrebi sile i proizvoljnim uhićenjima", navodi se u izvještaju za 2024., a koje prenosi Radio Slobodna Evropa.
Podsjeća se da su uhićena najmanje 33 aktivista poslije prosvjeda zbog projekta iskopavanja litija u kolovozu, da su mnogi pritvoreni ili ispitivani zbog objava na društvenim mrežama ili samo zbog sudjelovanja u mirnim prosvjedima, a da su neki optuženi "za nesrazmjerna kaznena dela, uključujući poticanje na nasilno rušenje ustavnog poretka".
Kada je u pitanju sloboda izražavanja u Srbiji, ocjenjuje se da su istraživački novinari, branitelji ljudskih prava i aktivisti nastavili da se suočavaju s napadima u provladinim medijima i da su bili izloženi strateškim tužbama protiv sudjelovanja javnosti.