bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Alarmantni podaci

Alkohol u Njemačkoj godišnje odnosi tisuće života

Njemačka bilježi alarmantne brojke: alkohol godišnje uzrokuje 47.500 smrti, a cijene pića ostaju među najnižima u Europi.
27.04.2025. u 13:06
text

Njemačka se suočava s ozbiljnim problemom prekomjerne konzumacije alkohola, pokazuju novi podaci predstavljeni u godišnjem izvještaju Njemačke centrale za praćenje ovisnosti (DHS) pod nazivom ''Godišnjak ovisnosti 2025.''.

Prema izvještaju, godišnje u Njemačkoj od posljedica konzumiranja duhana umire 99.000 osoba, dok alkohol odnosi još 47.500 života. Među smrtnim slučajevima povezanim s alkoholom ubrajaju se prometne nesreće, bolesti poput ciroze jetre i raznih oblika raka te smrtni slučajevi uzrokovani kaznenim djelima pod utjecajem alkohola.

Znanstvenik Jakob Manthey, koji se fokusirao na pitanje ovisnosti, istaknuo je kako ''najmanje petina građana Njemačke konzumira alkohol u količinama koje se smatraju rizičnim ili ovisničkim.''

Prema podacima, kod devet posto stanovnika u dobi od 18 do 64 godine može se govoriti o zloupotrebi ili ovisnosti o alkoholu. Manthey naglašava da je alkohol otrov te da je ''najbolja potpuna apstinencija'', ali i dodaje: ''Svako smanjenje konzumiranja je dobrodošlo. Nije isto hoću li popiti dva ili tri piva.''

Alkohol među najjeftinijima u Europi

U izvješću se također navodi kako je alkohol u Njemačkoj među najjeftinijima u Europi, a cijene alkoholnih pića gotovo se nisu mijenjale posljednjih dvadeset godina.

Christina Rummel, direktorica DHS-a, ukazala je: ''Cijena soka od naranče stalno raste, dok boca votke već godinama košta isto.'' Upozorila je i na to da Njemačka dopušta reklamiranje alkohola bez ograničenja, za razliku od brojnih drugih zemalja.

Alkohol u Njemačkoj godišnje odnosi tisuće života
Foto: DW / Alkohol u Njemačkoj godišnje odnosi tisuće života

Konzumacija alkohola godišnje prouzroči materijalne štete od oko 57 milijardi eura, pretežito zbog bolovanja i gubitka radne sposobnosti.

Rummel smatra kako postoje učinkoviti mehanizmi za smanjenje štetnih posljedica alkohola: ''Pored pojačanih programa prevencije, alkoholna pića trebali bismo učiniti skupljima podizanjem poreza.''

Stručnjaci izračunavaju da bi povećanjem cijena alkohola za pet posto godišnje potrošnja pala za 2,2 posto, čime bi bilo spašeno oko 850 života te bi se u državnu blagajnu slilo dodatnih 1,4 milijarde eura.

''Zdravlje građana mora biti važnije od interesa industrije alkoholnih pića'', zaključila je Rummel, piše DW.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO