Više od 120.000 izraelskih građana potpisalo je 43 različite peticije u kojima se traži hitan prekid rata u Pojasu Gaze i razmjena zarobljenika, objavljeno je na platformi Restart Israel, koja omogućuje elektroničko potpisivanje zahtjeva, javlja Anadolu.
Prema podacima dostupnim do četvrtka, ukupno 120.522 osobe stale su iza zahtjeva za povratkom 59 izraelskih talaca iz Gaze, od kojih se pretpostavlja da je 24 još uvijek živo, i momentalnim prekidom izraelskih vojnih operacija.
Značajan broj potpisnika dolazi iz redova vojske. Više od 10.000 potpisnika čine bivši i sadašnji pripadnici izraelskih obrambenih snaga, uključujući veterane, rezerviste i pripadnike elitnih postrojbi i obavještajnih službi. Ostale peticije podržali su akademici, umjetnici, inženjeri, pisci i drugi civilni profesionalci.
Među potpisnicima su i bivši izraelski premijer Ehud Barak te bivši načelnik Glavnog stožera Dan Halutz, kao i četiri bivša zapovjednika mornarice, te tri bivša čelnika specijalne postrojbe Flotila 13.
Podršku su dali i bivši zapovjednici artiljerije, Avraham Bar David i Doron Kadmiel, kao i drugi visoki vojni dužnosnici: Amram Mitzna, Avi Mizrahi, Amos Malka, Amnon Reshef, Moshe Sukenik, Nimrod Sheffer i Ilan Biran.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odgovorio je oštro na peticijski val, optuživši vojne potpisnike za poticanje neposluha i zaprijetivši im otkazima. Potpisnike je nazvao "malom, bučnom, anarhističkom i nepovezanom skupinom penzionera", ustvrdivši da iza njih stoje strane organizacije koje pokušavaju srušiti njegovu vladu.
Masovno potpisivanje peticija uslijedilo je nakon što je propala prva faza sporazuma o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika, koji je uz posredovanje Katara i Egipta započeo 19. siječnja uz podršku Sjedinjenih Američkih Država.
Dok je Hamas, koji je u SAD-u, EU i Izraelu proglašen terorističkom organizacijom, poštovao uvjete, izraelski premijer pod pritiskom krajnje desnice odbio je provesti drugu fazu. Vojne operacije nastavljene su 18. ožujka.
Od početka izraelskih operacija u listopadu 2023., u Gazi je, prema dostupnim podacima, ubijeno više od 51.000 Palestinaca, većinom žena i djece.
U studenom prošle godine, Međunarodni kazneni sud izdao je naloge za uhićenje Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta zbog sumnje na ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
Osim toga, protiv Izraela se pred Međunarodnim sudom pravde vodi postupak zbog optužbi za genocid nad palestinskim civilima u Gazi.