Sve mlađe osobe postaju teroristi pri čemu je gotovo svaka treća osoba osumnjičena za terorizam prošle godine imala manje od 20 godina, a najmlađa tek 12, prema izvješću Europola objavljenom u utorak, piše Hina.
"Internetske zajednice s karakteristikama kultova" koriste digitalne platforme kako bi širile i normalizirale slike ekstremne okrutnosti, iznuđivale žrtve i poticale mlade ljude na nasilje, objavila je europska policijska organizacija predstavljajući u Haagu izvješće o trendovima u terorizmu.
Mnoge od tih nasilnih skupina su povezane s džihadističkim terorizmom i krajnje desnim ekstremističkim grupama, prema Europolu.
Skupine se osobito usredotočuju na ranjive mlade osobe, u pravilu u dobi između 8 i 17 godina, rekla je europska agencija.
"Terorističke skupine su usmjerene na ranjive pojedince, a naročito one koji imaju poteškoća s mentalnim zdravljem, socijalnom izolacijom ili digitalnom ovisnošću", rekla je čelnica Europola Catherine De Bolle.
Povjerenik Europske komisije za unutarnje poslove Magnus Brunner je pozvao na oprez.
"Moramo biti posebno pozorni kada je riječ o radikalizaciji mladih ljudi te terorističkom i ekstremističkom iskorištavanju internetskih platformi", poručio je.
Prema Europolu, geopolitičke napetosti također doprinose radikalizaciji. U tom kontekstu, agencija spominje sukob u Gazi, ruski rat u Ukrajini i nestabilnu situaciju u Siriji.
Drugi zabrinjavajući razvoj situacije jest uporaba novih tehnologija radi radikalizacije i novačenja potencijalnih počinitelja, rekao je Europol.
Umjetna inteligencija se navodno koristila u dosad neviđenim razmjerima kako bi se proizvela i proširila propaganda i mržnja.
Ukupno 58 terorističkih napada je 2024. zabilježilo 14 članica Europske unije, prema Europolu, pri čemu je 34 njih izvedeno dok su drugi propali ili su spriječeni, a uhićeno je u 449 osumnjičenih osoba, navodi Hina.