bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Avioni

Nuđenje minerala i poruke iz Daytona: Željka Cvijanović kao Tom Cruise

''Povijest Daytona je također priča o hrabrosti i istrajnosti, dokazujući da nebo nije granica već samo početak'', navodi se.
26.05.2025. u 09:41
text

''Hvala domaćinima, našim američkim prijateljima, na lijepom i personaliziranom poklonu'', napisala je članica Predsjedništva BiH na Instagramu zahvalivši se na poklonu kojeg je dobila u Daytonu.

Kako je objavila RTRS, kongresmen Mike Turner poklonio joj je pilotsku kožnu jaknu.

Topla jakna

''Ovaj kultni komad gornje odjeće ima bogatu povijest ukorijenjenu u avijaciji. Služeći i praktičnoj svrsi za toplinu i jedinstvenoj ulozi za uniforme, kožne pilotske jakne imaju dugu i bogatu prošlost u vojskama širom svijeta'', navodi RTRS.

Suvremena verzija klasičnog vladinog izdanja, ova jakna je napravljena u Sjedinjenim Američkim Državama od vrhunske kozje kože vojnih specifikacija i podstave od mješavine pamuka vojnih specifikacija. Evoluirajući kroz razne promjene tijekom desetljeća, ova jakna zrači i izdržljivošću i stilom, navodi RTRS.

U nadahnutoj objavi stoji kako je, ''poznat kao 'rodno mjesto avijacije', Dayton je bio mjesto revolucionarnog rada Orvillea i Wilbura Righta u oblasti motornog leta. Također je bio dom prve tvornice u Sjedinjenim Državama projektirane za proizvodnju zrakoplova, a danas je dom zrakoplovne baze Right-Peterson.

''Povijest Daytona je također priča o hrabrosti i istrajnosti, dokazujući da nebo nije granica već samo početak'', navodi se.

Urušavanje ravnoteže

Inače, Cvijanović je u Daytonu izjavila kako na 30. godišnjicu od Daytonskog mirovnog sporazuma treba obnoviti ono što zaista taj sporazum i znači - suglasnost, ustavnost i suradnju među jednakima i vratiti se osnovama da narednih trideset godina bude bolje od prethodnih trideset.

''Prije trideset godina, Daytonski mirovni sporazum okončao je razorni rat i uspostavio ustavni okvir za BiH koji je odražavao stvarnost našeg društva. Dao je pravo svakom od tri konstitutivna naroda i dva entiteta da sobom samostalno upravljaju u okviru jedne države. Dayton nije izbrisao naše razlike – dao je organizaciju. Nije nametnuo jedinstvo - dao je strukturu.

Međutim, danas se ta ravnoteža polako urušava - ne putem demokratskog mandata, već djelovanjem neizabranih međunarodnih aktera koji Dayton ne doživljavaju kao obavezujući sporazum, već kao živi dokument koji treba rastezati, tumačiti i prepravljati - bez suglasnosti domaćih aktera.

Točno je da je BiH u proteklih 30 godina tretirana kao radikalni projekt izgradnje države. Taj eksperimentalni pristup vodio je zemlju iz jedne krize u drugu. Gotovo sve strane intervencije izvršene su bez pregovora, bez parlamentarne procedure i bez ustavnog legitimiteta'', navela je Cvijanović.

Ušutkivanje i uklanjanje

Rekla je kako je ''opravdano i primjereno'' da upravo ovdje, u samom Daytonu, ponovimo da ''Daytonski sporazum nikada nije dao pravo nijednom neizabranom stranom birokrati s titulom visokog predstavnika da nameće ili mijenja naše zakone, da suspendira ustave entiteta, da instrumentalizira pravni sustav radi ušutkivanja i uklanjanja naših demokratski izabranih lidera, kao što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ili da kažnjava naše političke stranke''.

''Sve navedeno činio je Christian Schmidt, kao i mnogi njegovi prethodnici tijekom protekla tri desetljeća. Najviše zabrinjava posezanje za zloupotrebom pravosuđa, gdje se na legitimno političko neslaganje odgovara krivičnim prijavama, optužnicama i prijetnjama uhićenjem'', navela je, između ostalog, Cvijanović. Dodala je kako je sasvim jasno da je ''model izgradnje države, koji se promovira u BiH već tri desetljeća, u suprotnosti sa politikom nove administracije predsjednika Trumpa''.

Ponuđeni minerali

''Vjerujem da će nam njegova administracija pomoći da spasimo demokraciju u BiH, gdje njena budućnost neće biti pisana dekretima i stranim diktatom, nego pravom i našim ustavom. Ja dolazim iz Republike Srpske i želim jasno da naglasim: mi ne podrivamo Daytonski sporazum - mi ga branimo. Ali, ne želimo da nam oni koji ne sudjeluju na našim izborima, ne govore naš jezik i koji ne snose posljedice za svoje nametnute odluke diktiraju kako mi treba da radimo i upravljamo. Jedan primjer naše posvećenosti jeste to što je 21. studeni, dan kada je potpisan Daytonski sporazum, državni praznik u Republici Srpskoj, dok je u drugom entitetu to običan radni dan'', rekla je.

Dodala je kako u RS žele obnoviti Dayton i vratiti se ''sporazumu kakav je potpisan, a ne kakvim ga danas zamišljaju''.

''Zato Republika Srpska poziva da se vratimo osnovama. Spremni smo da učestvujemo u strukturiranom dijalogu sa svim stranama. Ako sporazum treba da evoluira, onda mora da evoluira zakonito - putem amandmana i uz suglasnost svih strana. Također, vjerujemo u strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama, posebno kada je riječ o investicijama u energetski sektor, kao i o eksploataciji kritičnih minerala, na temeljima transparentnosti i ustavnosti. Na kraju, želim da naglasim: mir je bio moguć 1995. godine jer su sve strane bile uvažene i saslušane. Mir 2025. godine zahtijeva isti pristup'', rekla je Cvijanović.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO